Кијавица је капљична инфекција и преноси ваздушним путем. Ако сте је “покупили” олакшајте симптоме опробаним народним рецептима.
Чај са ђумбиром
Попијте две-три шоље врућег чаја са смесом ђумбира и меда. Спрема се на следећи начин: изрендајте пола чаше ољуштеног корена ђумбира, а остатак чаше напуните медом. Добро промешајте и кад скувате чај, сипајте у њега пола кашичице ове мешавине.
После тога треба да легнете у топлу постељу и потрудите се да заспите. Кијавица најчешће пролази до јутра.
Вино од црне рибизле
Температуру не скидајте помоћу таблета. Уместо њих можете да употребите напитак од пола чаше вруће воде и пола чаше вина од црне рибизле. То попијте наискап. Кроз сат времена поновите поступак.
Облоге од сировог кромпира
Ако је температура висока, помажу облоге од сировог кромпира: нарендајте два сирова кромпира с љуском, додајте кашику сирћета и тако добијену смесу умотајте у газу и ставите болеснику на чело. Температура ће да спадне најдуже за сат времена.
Масажа
Кијавица може да се заустави помоћу масаже одређених тачака на лицу. Јагодицама средњих прстију притискајте носну кост, горе-доле, затим повлачите прсте дуж обрва, час повећавајући час слабећи притисак, ка слепоочницама, а онда наниже дуж јагодицама и око очију. Поновите неколико пута.
Бели лук
Ако вам још полази за руком да избегнете сусрет с вирусом, треба да се позабавите профилаксом. Пре свега припремите смесу против кијавице.
Помешајте осам изгњечених чешњева белог лука са пола ситно исецканог лимуна са све кором, налијте хладном водом која је претходно проврела и држите на хладном тамном месту неколико дана. Узимајте једном дневно по једну супену кашику пре јела, пише “Блиц Жена”
Ароматична уља
Пре него што изађете из куће није лоше да намажете слузокожу носа неком антивирусном машћу или да накапате у нос неколико капи алое, која спречава продор вируса кроз носну шупљину.
Имунитет можете да ојачате и инхалирањем ароматичним уљима. Добро проветрите собу, затим затворите све прозоре и врата, сипајте у суд мало воде, лагано је загрејте и накапајте неколико капи ароматичних уља: еукалиптуса, бора, кедра, лаванде, ђумбира… Дубоко удишите та испарења од 15 до 20 минута, сваког дана у сезони грипа и прехладе.
Поморанџе и јогурт
Обратите пажњу на исхрану. Послушајте савет калифорнијских научника, који сматрају да чаша кефира или јогурта и неколико наранџи дневно представљају изванредно средство које ће вас заштитити од грипа и других вирусних инфекција.