Украјински бизнис крајње је забринут погоршањем трговинских односа са Русијом у светлу предстојећег потписивања споразума о асоцираном чланствуу ЕУ од стране Кијева. Ова тема постала је предмет састанка лидера Федерације синдиката и Савеза индустријалаца и предузимача Украјине са председником земље Виктором Јануковичем. Он је обећао да ће хитно увести ред у расклиматан механизам владе.
Лидери синдиката и бизнис-кругова озвучили су мишљења својих многобројних колега који се жале на нагло погоршање производних односа са партнерима из Русије и других земаља ЗНД. то је отежало и тако сложено стање украјинске индустрије и бизниса. Реч је између осталог о обустављању сертификата за испоруку продукције саобраћајне машиноградње од стране Москве. Тако могу да стану предузећа као што су Азовмаш, Стахановска фабрика вагона, Дњепровагонмаш. Слични пролбеми су у кондитерској индустрији, између осталог у познатој фабрици Рошен. Због негативне спољне коњуктуре већ су заустављена предузћа хемијске гране. Негативни тренд је и у једној од кључних грана – авионској индустрији. А све зато што нема тржишта за пласман.
Мосвка је више пута упозоравала Кијев да ће њен европски избор повући за собом увођење заштитних мера од стране земаља Царинског савеза које постоје у његовом правном арсеналу, како би се спречило да у Русију нагрне роба из ЕУ. Ипак скоро ирационална тежња Виктора Јануковича да придружи своју земљу Европи за сада побеђује елементарну логику и здрав разум. О ситауцији у Украјини за Глас Русије говорила је професор Руске економске школе Наталија Волочкова.
Низ сектора, прилично велики број украјинских предузежа која имају непосредне и тесне везе како са тржиштем за пласман у Русији, тако и са својим руским парнтерима, заиста се суочава са тим да превоз робе преко границе поскупљује. То доводи у сумњу ефикасност односа и њихову профитабилност. Таква предузећа могу да се нађу у ситуацији када ће бити приморана да се затварају.
Пад прозводње само у машингоради у Украјини у периоду јануар-септембар изнео је скоро 15%, у хемијској индустирји око 20%. У суштини за локалне призвођаче у групи непрехрамбене робе ситауција је катастрофална. Већ данас унутрашње тржиште земље на 60% је засећено увозом. А шта ће бити после потписивања споразума са ЕУ и коначног отварања украјинских граница? Ово питање престаје да буде реторско: од одговора на њега зависи судбина хиљада предузећа и приватних предузимача.
У свом обраћању Виктору Јануковичу председник Федерације синдиката Украјине Јуриј Кулик изјављује директно: Дате околности захтевају хитно реаговање органа државне власти и јачање сарадње страна социјалног дијалога ради супротстављања ширењу негативних социјално-економских последица и спречавања социјланих протеста. Руководилац синдиката радника хемије и петрохемије Василиј Мојсјук реферисао је шефу државе да представници синдиката до данас нису могли да се састану са министром индустрије. Јанукович се сагласио да проблеми у украјинској економији нису изазвани само светском економском кризом, већ и незадовољавајућим менаџментом чиновника. Између осталог, не само тиме.
Посланик Државне думе Русије Јевгениј Фјодоров сматра да сам европски фактор који је одабрао Кијев доводи у питање економију читаве земље:
Од самог почетка било је јасно да за политичку одлуку о интеграцији са ЕУ мораће да се плати великим губицима. Према прорачунима, од трећине до половине украјинског тржишта ће бити ослобођено од украјинске робе. За Украјину ће важити европски стандарди, раније усвојени за европске произвођаче. Али сада ће и украјински прозвођачи морати да их испуне. Ипак они немају ни новца ни могућности да преуреде технолошку линију. То значи да ће једноставо отићи са тржишта.