СУДБИНА КРИЛАТИЦЕ КОЈУ ЈЕ СМИСЛИО АМЕРИЧКИ НОВИНАР СТИВЕН БЛУМЕНТАЛ, А ВОЛЕЛА ДА КОРИСТИ МЕДЛИН ОЛБРАЈТ
- У коментару утицајног америчког листа се наглашава: „САД се, као и раније, боје да Кини дају суштински већа овлашћења у раду међународних структура. То подстиче Пекинг управо на оно чега се САД боје: на формирање сопствених међународних организација”
- Последњи пример је: оснивање Азијске банке за инфраструктурне инвестиције коју Вашингтон доживљава као директног конкурента Светској банци
- Упркос томе што је кинески лидер Си Ђинпинг пре неки дан објавио о „новом моделу односа између Кине и САД” – у томе ничег новог нема, а Кина и Америка се једна према другој односе једнако с подозрењем као и досад
СЈЕДИЊЕНЕ Државе страхују да ће изгубити статус једине „незаменљиве нације” у свету, пошто друга „незаменљива нација” већ постаје Кина – оценио је коментатор The Washington Post Стивен Муфсон.
„Упркос томе што је Америка и даље светски лидер у војној сфери и наставља да се меша у конфликте и „хуманитарне кризе” у другим земљама – оценио је Муфсон – она већ не може без учешћа Кине при решавању целог низа питања. Таква питања су: измена климе на земљи, међународна трговина, стабилност у Азијско-Пацифичком региону и многа друга. Мада Сједињене Државе позивају Кину да се активно укључи у решавање свих тих питања – оне притом осећају узнемиреност”.
Коментатор The Washington Post даље пише: „Деценијама су САД покушавале да деловање Кине усмере у корито безбедних бирократских међународних структура као што су Светска банка, ММФ, Светска трговинска организација и Савет безбедности УН. У Вашингтону се сматрало: ако Кина у тим структурама буде играла важну улогу – то ће је натерати да поштује правила међународне заједнице”.
Међутим, наглашава Муфсон, САД се, као и раније, боје да Кини дају суштински већа овлашћења у раду међународних структура, а Пекинг добро памти све споразуме са Западом из прошлог века чије интересу опслужује већина међународних институција.
„Овакво стање ствари подстиче Пекинг управо на оно чега се САД боје: на формирање сопствених међународних организација. Последњи пример је: оснивање Азијске банке за инфраструктурне инвестиције коју Вашингтон доживљава као директног конкурента Светској банци. Осим овога – наглашава Муфсон – Кина уопште не тежи да се држи позиција блиских позицији САД, што се добро видело приликом гласања у Савету безбедности УН о Сирији”.
Упркос томе, убеђен је Муфсон, што је кинески лидер Си Ђинпинг пре неки дан објавио о „новом моделу односа између Кине и САД” – у томе ничег новог нема, а Кина и Америка се једна према другој односе једнако с подозрењем као и досад.
Израз „незаменљива нација” смислио је 1996. године амерички политички новинар Сидни Блументал. Њиме је описао улогу САД у свету после завршетка хладног рата.
Блументал је сматрао да само САД могу бити „гарант глобалне безбедности”. Сам израз је постао популарн међу америчким политичарима након што је почела активно да га користи бивша државна секретарка Медлин Олбрајт.
Извор: Факти.рс