Берн – У Швајцарској је завршено посљедње прикупљање потписа за инцијативу да сваки одрасли становник те државе, без обзира на то да ли има посао или не, мјесечно добија универзални доходак у износу 2.500 франака (2029 евра).
Тако успјешна није била још ни једна иницијатива у Швајцарској, пошто је од априла прошле године, када је почело сакупљање потписа за њу, подршку дало више од 130.000 људи, преноси Индикатор.ба.
Универзални доходак би цијелом становништву Швајцарске омогућио живот достојан човјека, написано је у тексту иницјативе, која предвиђа да универзални доходак за одраслог становника износи 2.500 франака, а за свако дијете четвртину те своте.
Према тој иницијативи, онај ко данас зарађује 5.000 франака у будућности би добијао 2.500 франака универзалног дохотка и 2.500 франака плате
Швајцарско законодавство иницијативе сврстава међу предложено законодавство, и ако иницијатива добије захтијевани број потписа (минимално 100.000), о њој се бирачи изјашњавају на референдуму, чији исход је за законодавца обавезујући.
– Нашом иницијативом желимо да промијенимо мишљење у свијету рада, који се превише концентрише на добит. Универзални доходак би људима омогућио да траже посао који их задовољава, без обзира на то колико су добро или лоше плаћени за њега, рекао је за швајцарски часопис “20минит” економиста Даниел Страуб, који је покренуо иницијативу.
Питање како би финансирали тај доходак остаје још отворено, јер рачуница каже да би за њега било потребно око 200 милијарди франака годишње. дјелом би га финансирали из своте која би се уштедјела код социјалних трансфера, а дјелом из пореза потрошача.
Иницијативу подржавају и швајцарски синдикати, који сматрају да би с универзалним дохотком ојачали положај запослених који би своје радно мјесто бирали с мање економског притиска.
У исто вријеме послодавци би били присиљени да више плаћају досад слабо плаћене послове. У синдикатима сматрају да би највећа корист универзалног дохотка била за младе људе, јер би сигуран новац студентима на крају школовања омогућио да се с мање стреса и с више храбрости отисну у самостално предузетништво.
На питање зашто таква иницијатива има толико подршке у једној од најбогатијих држава на свијету, стручњаци одговарају да се Швајцарска сврстава међу државе у којима су се у посљедњих 20 година социјалне неједнакости највише повећале.
То потврђују статистике ОЕЦД-а, према којима у тој држави са осам милиона становника живи десетина свих милијадера на свијету, а три одсто њених пореских обвезника посједује у власништву имовину већу него свих осталих 97 одсто.