Вијести, Свијет

Суноврат индијске валуте

032560

Национална валута Индије, рупија, на историјском минимуму. Влада одобрила инфраструктурне пројекте вриједне око 25 милијарди евра. Главни разлог што је рупија слаба је велики платни дефицит проузрокован огромним увозом злата и поскупљењем сирове нафте и увозног угља, па је повећан порез на злато.

Привреда Индије наставља да успорава, а национална валута је на историјском минимуму. Од почетка године изгубила је 20 одсто вриједности, што је највећи пад међу азијским валутама. Ради оживљавања економије и подршке домаћој валути, влада је одобрила инфраструктурне пројекте вриједне око 25 милијарди евра.

Индија биљежи најлошије економске резултате у посљедњих десет година, када је могла да се похвали просјечним растом од око осам одсто. У посљедњем тромјесечју привредни раст је само 4,4 одсто.

Да показатељи у трећој азијској економији буду бољи, влада је одобрила 36 пројеката у области нафте, гаса, електричне енергије, путева и жељезнице. Све се чини да се заустави пад индијске валуте, која је у посљедњих мјесец дана изгубила шестину вриједности у односу на долар.

Премијер Индије Манмохан Синг каже да је главни разлог што је рупија слаба велики платни дефицит проузрокован огромним увозом злата и поскупљењем сирове нафте и увозног угља.

„Да би смањили одлив новца, предузели смо низ мјера, повећали смо порез на злато и каматне стопе на штедне улоге“, каже премијер Индије.

Индијска влада поручује страним инвеститорима да не припрема ограничења промета капитала и да неће одустати од привредне реформе. За опозицију нема дилеме – премијер је крив.

„Влада је јака на ријечима и обећањима, али када нешто конкретно треба да се уради, она је неспособна. Једноставно не знају које мјере да предузму да нам економија буде као некада“, каже Кирти Азад из опозиционе Барата Џаната партија.

Критичари и многи аналитичари сматрају да је рупија на историјском минимуму и због недавно усвојеног закона о храни, вриједног око двије и по милијарде евра.

Планом помоћи предвиђено да храну по субвенционисаним цијенама набави 800 милиона људи, односно двије трећине становништва. Влада понавља да новац није проблем.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *