Један од ратних команданата нацистичке СС јединице, осумњичен за спаљивање села пуних жена и дјеце, пронађен је у америчкој савезној држави Минесоти, гдје је живио од завршетка Другог свјетског рата.
Михаел Каркоц (94) је америчким властима 1949. године рекао како није учествовао у војној служби током Другог свјетског рата, сакривши чињеницу да је био официр и оснивач СС-ове украјинске легије самоодбране, а касније и официр у СС-овој Галицијској дивизији, открио је АП. И дивизија и украјинска националистичка организација нашле су се на тајној листи организација чијим члановима је забрањен улазак у САД, а коју је направила Влада САД-а.
Иако званични документи не приказују да је Каркоц директно учествовао у ратним злочинима, изјаве људи из његове јединице и други документи потврђују да је он лично командовао у масакру почињеном над цивилима. СС-ови документи показују да су он и његова јединица били умијешани и у Варшавски устанак 1944. године, у којем су нацисти брутално сузбили побуну Пољака против њемачке окупације.
Сједињене Америчке Државе су већ користиле лажи у имиграцијским документима како би депортовале бројне ратне злочинце. Докази које је пронашао АП потакли су њемачке власти да их истраже како би провјерили има ли довољно материјала за тужбу. У Њемачкој, нацисти који су имали „командну одговорност“ могу бити оптужени за ратне злочине, чак и ако њихова директна умијешаност у злочине не може бити доказана.
Каркоц је одбио разговарати о својој ратној прошлости.
Ефраим Зуроф, водећи ловац на нацисте у Центру Симон Висентал из Јерусалима, наводи да очекује да ће докази који показују да је Каркоц лагао Американцима и да је његова јединица починила ратне злочине бити довољни за депортацију и суђење у Њемачкој или Пољској.
Каркоц је 1995. године чак објавио мемоаре у којима наводи како је помогао оснивање Украјинске легије самоодбране у сарадњи са СС-овом обавјештајном службом СД те да је служио као командант јединице која је примала наређења директно од врха СС-а, све до краја рата. Мемоари су доступни у Конгресној библиотеци у Вашингтону, Британској библиотеци те у електронској украјинској библиотеци.
Његово име је испловило на површину када је пензионисани фармацеут, који је у слободно вријеме истраживао нацистичке ратне злочине, потражио чланове СС Галицијске дивизије који су емигрирали у Велику Британију. На интернету је открио Каркоцеву адресу и информације прослиједио АП-у.
Каркоц, Украјинац по националности, рођен је 1919. у граду Лутску. Њемачкој армији се придружио током инвазије на Совјетски савез 1941. године, а борио се на Источном фронту, гдје је, према његовим мемоарима, одликован Жељезним крстом.