Париз – Део француских радника баш нема среће са законима. Прво је донета уредба о ограничењу рада у ноћне сате, а сада се појавила нова забрана – нема рада недељом. Да не буде забуне: ови данашњи радници се буне зато што не могу да раде дуже и не могу да раде свакога дана! Очигледно је и да се времена мењају: некада су се дизале револуције да би се изборило право да се недељом не ради, сада се штрајковима тражи обрнуто.
Неколико стотина запослених у трговинским ланцима „Касторама“ и „Лероа Мерлен“, протестовало је у среду у Паризу испред седишта владе, у ишчекивању да их прими премијер Еро. Разлог побуне је забрана да продавнице буду отворене недељом, даном предвиђеним за породични одмор.
Прошле недеље, суд је наредио затварање петнаестак продавница с покућством и грађевинским материјалом у париском региону. Власт је поручила да закон мора да се поштује, али запослени и послодавци, супротно ставу синдиката и државе, сматрају да од тог закона немају користи, па су радње отворили и протеклог викенда, и поред претње астрономском казном од 120.000 евра дневно. Кажу да је реч о преисторијским правилима, неусклађеним с 21. веком.
Синдикални представници, који су по овом питању дошли у вербални сукоб с онима чије мишљење би требало да заступају, сматрају да газде на овај начин експлоатишу запослене, сумњају у добровољни рад недељом и радницима поручују да су жртве манипулисања. Запослене саветују да траже веће плате, због чега не би били принуђени да раде недељом.
Огромна већина оних који раде даном од бога датим за одмор, међутим, износе своје разлоге у супротном правцу. Многи од њих су, на пример, студенти који преко седмице иду на предавања, па могу да раде само викендом, од чега се издржавају и школују. Има и оних који немају породицу, па им је свеједно ког дана иду на посао, а свима, у време кризе, добро дође сваки евро за прековремени рад. Недељом су неки плаћени и педесет одсто више.
Закон је доста компликован, у њему има много изузетака и контрадикторности, па се више практично не зна коме је све дозвољено да недељом отвори врата. Потребно је зато било да неко пречешља параграфе и протумачи закон, па су власти у понедељак одредиле бившег директора „Француских пошта“ да поднесе извештај и коначно размрси овај чвор.
Ноћ није за шопинг
У јавности се претходних дана водила велика полемика око тога да ли ланац парфимерија „Сефора“ може да отвори своју продавницу на Јелисејским пољима до један сат ноћу, што им је забрањено под претњом казне од 80.000 евра, а онда се појавио и случај „Монопри“. Стотинак продавница са око 1.500 запослених из овог трговинског ланца мораће да затварају маркете сат раније него до сада, већ у девет сати увече.