ЈОШ ПОТПУНО НЕИЗВЕСНО ХОЋЕ ЛИ ФРАНЦУСКА У УГОВОРEНОМ РОКУ ИСПОРУЧИТИ ПРВИ БРОД-НОСАЧ ХЕЛИКОПТЕРА
РУСИЈА је спремна на све варијанте развоја ситуације са носачима хеликоптера типа „Мистрал”, изјавио је за ТАСС извор у руском систему за војно-техничку сарадњу.
„Искрено говорећи, Русија је спремна на све варијанте развоја ситуације са „Мистралима”. Уколико одредбе уговора буду испоштоване, не може бити никаквих замерки, али, ако оне не буду испуњене, уследиће правне жалбе у оквиру потписаног уговора” – рекао је саговорник агенције.
Он је истакао да француска страна није послала руској страни обавештење о одустајању од датума испоруке првог носача хеликоптера 14. новембра. „Колико знам, они званично нису одустали од датума испоруке 14. новембра” – рекао је извор.
Крајем октобра министар финансија Француске Мишел Сапен изјавио је да се још увек „нису стекли услови” за испоруку првог „Мистрала” Русији. Париз је више пута као услов за испоруку „Мистрала” наводио решавање ситуације у Украјини и извршавање минских споразума.
Уговор о изградњи носача хеликоптера за руску флоту потписан је у јуну 2011. године.
Први од њих, „Владивосток”, спуштен је у воду у октобру 2013. године, а у септембру 2014. године у оквиру испитивања испловио је на море са руском посадом. Други „Мистрал” – „Севастопољ” – треба да буде испоручен Москви 2015. године.
Претходно је извор у руском систему војно-техничке сарадње рекао агенцији ТАСС да према одредбама уговора Париз има право да одложи испоруку првог брода, планирану за новембар, за још „око три месеца”. У случају неизвршења уговора, Француска ће морати да исплати Русији велику уговорну казну.
Такође, извор је о да Париз не може да преда „Мистрал” трећим земљама, пошто је на броду уграђена опрема која припада руској страни.
Он је појаснио да су „на броду инсталирани каблови с нашим системом за управљање везом”, а да би се они извадили, брод је потребно „отворити и раставити на делове”.
Он је појаснио да су „на броду инсталирани каблови с нашим системом за управљање везом”, а да би се они извадили, брод је потребно „отворити и раставити на делове”.
Извор: Факти.рс