Вијести, Свијет

Папа: Ко сам ја да судим гејевима

029220

Папа Фрања у историјској изјави поручио да нема мјеста за осуде и маргинализацију људи хомосексуалне оријентације: „Ко сам ја да судим хомосексуалцима?“

Папа је то изјавио током „невјероватно отвореног обраћања новинарима“ у авиону којим се враћао из Бразила. „Ако је нека особа хомосексуалац и тражи Господа и има добру вољу, ко сам ја да га осуђујем?“, рекао је папа у изјави која представља велики заокрет у политици Ватикана.

Папа Фрања је посебно говорио о свештенству хомосексуалне оријентације, рекавши да „неће осуђивати свештенике хомосексуалце“. То је потпуно супротно од онога што је био став његовог претходника папе Бенедикта XВИ, који је 2005. у једном документу навео да „људи са дубоким хомосексуалним тежњама не треба да носе одору“.

„Свештенству хомосексуалне оријентације треба дати опрост, заборавити њихове гријехе“, рекао је папа Фрања.

Он је истакао да је „хомосексуална оријентација сасвим у реду, али да је оно што је лоше – хомосексуални лоби“. То је тема о којој је говорио и раније, када је изненадио јавност изјавом да у „Ватикану дјелује хомосексуални лоби“.

Он се ипак осврнуо на црквена учења, истаквши да она кажу да „хомосексуални чин јесте гријех, али да хомосексуална оријентација сама по себи није“.

„Црквена учења то врло добро објашњавају. Кажу да они не би требало да буду маргинализовани због тога, већ би требало да буду интегрисани у друштво“, рекао је папа.

Поглавар Римокатоличке цркве отворио је још једну „табу тему“, али је ипак одбацио могућност да свештеничку одору обуку и жене.

„Црква је већ дала одговор на то питање и рекла ‘не’. Та врата су затворена“, рекао је папа Фрања, али је истакао и да улога жена у црквеном животу мора бити већа од мјеста у администрацији и пасторалним службама.

Водећи свјетски медији су папину изјаву пренијели на ударним мјестима под ознаком „хитно“, а многи је већ оцјењују као цивилизацијски и историјски искорак.

Би-БИ-Си поставља питање да ли је она знак новог односа Ватикана према хомосексуалцима, док Ројтерс истиче да је папа у разговору са новинарима стао у одбрану хомосексуалне популације од дискриминације и штитио њихова права.

АП у свом извештају наводи да је „папа био духовит и ведар током разговора који је трајао око сат и по, да није избјегао ниједно питање, па чак ни директно питање о томе да ли је један његов близак сарадник умијешан у хомосексуалну везу“.

Папа је одговарајући на то питање истакао да су до њега стизале оптужбе да су неки његови сарадници „били грешни“, али не и да су чинили кривична дјела као што је злостављање дјеце.

„Када нису у питању кривична дјела, већ гријеси и када их неко призна, Бог не само да прашта већ и заборавља. Ми немамо права да не заборавимо“, рекао је папа и затражио од новинара да наставе да истражују Цркву и указују на све лоше у Ватикану.

Папа, ипак, не иде у Истанбул

 

Папа Фрања, ипак, неће путовати у Истанбул на свечаност Светог Андрије.

“Хтио сам 30. новембра да отпутујем у Истанбул (Константинопољ) на свечаност Светог Андрије, али због обавеза нећу моћи. Постоји и позив из Фатиме”, рекао је папа новинарима у авиону на повратку из Бразила, пренијеле су агенције.

Турски медији су јавили раније да су у Истанбулу већ почеле припреме за посјету папе Фрање која би требало да буде реализована 30. новембра 2014. године.

Патријарх Вартоломеј присуствовао је у марту миси устоличења папе Фрање у Ватикану, а након тога је открио да му је новоизабрани папа казао како жели да посјети Турску.

Посјета папе Истанбулу била би од великог значаја за католичку и православну цркву , оцјењују турски медији.

С обзиром на то да се патријарх Вартоломеј сматра једним од водећих вјерских лидера у православном свијету сматра се да би то значило и унапређење дијалога између источног и западног хришћанства.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *