Вијести, Свијет

„Мајкрософт“ сарађивао са НСА

nsa_527_300

Документа која је проследио одбегли обавештајац Едвард Сноуден откривају да је „Мајкрософт“ помагао НСА да пресретне комуникацију корисника те фирме, пише британски „Гардијан“. „Мајкрософт“ сарађивао и са Еф-Би-Ајом како би омогућио НСА да лакше приступи подацима на SkyDrive-у, који користи више од 250 милиона људи широм света.

„Мајкрософт“ је блискo сарђивао са америчким обавештајним службама омогућивши им пресретање комуникација корисника, преноси Гардијан позивајући се на документа која је доставио одбегли амерички обавештајац Едвард Сноуден.

Документа приказују сарадњу Силицијумске долине и обавештајних служби у протекле три године. Такође, документа бацају ново светло на програм „Призма“, који су разоткрили Гардијан и Вашингтон пост прошлог месеца.

Документа показују да је „Мајкрософт“ помагао америчкој Националној агенцији за безбедност (НСА) да дође у посед комуникације која се одвијала преко четова на Outlook.com.

Агенција је већ имала приступ мејловима на Outlook.com, укључујући и „хотмејл“, а „Мајкрософт“ је сарађивао и са Еф-Би-Ајом ове године, како би омогућио НСА да лакше преко програма Призма приступи складиштеним подацима на SkyDrive-у, који користи више од 250 милиона људи широм света.

„Мајкрософт“ је радио и са јединицом Еф-Би-Аја која се бави пресретањем података како би се отклонила потенцијалне потешкоће у вези са приступом мејловима који се отварају на Outlook.com.

Скајп, који је „Мајкрософт“ купио у Октобру 2011. године, сарађивао је са обавештајним агенцијама прошле године како би се „Призми“ омогућио приступ и видео материјалу.

Материјал сакупљен кроз „Призма“ програм су користили Еф-Би-Ај и ЦИА, а један доклумент НСА описује програм као „тимски спорт“.

Гардијан је у јуну открио да је НСА има „директан приступ“ преко „Призме“ системима многих великих интернет компанија, укључујући „Мајкрософт“, „Скајп“, „Епл“, „Гугл“, „Фејсбук“ и „Јаху“.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *