БИВША совјетска република Јерменија биће нова чланица Царинске уније Русије, Белорусије и Казахстана, а учествоваће и у формирању Евроазијске економске уније.
Ово је – већ на почетску сусрета у Кремљу са руским лидером Владимиром Путином – објавио председник Републике Јерменије Серж Саргсјан. Домаћин је ту далекосежну и стратешку одлуку званичног Јеревана подржао.
Ево кључних изјава двојице лидера:
САРГСЈАН: „То је наш избор. Русија је наш највећи и најважнији партнер”.
ПУТИН: „Русија подржава одлуку Јерменије да уђе у Царинску унију, као и учешће у евроазијском интеграционом процесу. На сваки начин ћемо помоћи у томе”.
Одмах се огласио и шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, нагласивши: „Сада на снагу ступају процедуре које важе у Царинској унији. То ће бити предмет преговора, углавном техничког карактера. Али, политичка одлука је већ донета и у Јерменији и у Русији. Надамо се да ће је подржати све чланице Царинске уније.”
Одлука о стварању Царинске уније Русије, Белорусије и Казахстана донета је у августу 2006. године на неформалном самиту Евроазијске економске заједнице.
Царинска унија подразумева стварање јединствене царинске територије на којој не важе царине и ограничења економског карактера, осим специјалних заштитних, анти-дампинг и компензацијских мера. У Царинској унији примењују се јединствене царинске тарифе и друге заједничке мере за регулисање трговине робама с трећим земљама.
Шефови влада чланица Евроазијске економске заједнице 2011. године донели су одлуку о приступању Киргизије Царинској унији, у том циљу формирана је специјална радна група.
И Украјина је позвана да уђе у Царинску унију Русије, Белорусије и Казахстана. Кијеву је већ додељен статус посматрача, ипак, али он сматра да не може да се прикључи Царинској унији као пуноправан члан.
Русија је главни спољнотрговински партнер Јерменије (удео у спољном трговинском билансу износи 23,5%).
Руска улагања чине више од 50% укупног обима инвестиција у јерменску економију (од 1991. године — више од 3 милијарде долара).