Иран одбацује сваки евентуални услов за своје учешће у дуго одлаганој мировној конференцији о Сирији, јавили су данас ирански медији, чиме се практично одбацује амeрички предлог да званични Техеран подржи успостављање прелазне владе у Сирији.
САД оптужују Иран да подржава владу сиријског председника Башара ал-Асада у грађанском рату који траје већ више од две године и у којем је погинуло више од 100.000 људи, а за све то време није постигнут напредак ка мирном решењу проблема, подсећа Ројтерс.
Амерички Стејт дипартмент је у понедељак, 7. октобра, саопштио да би званични Вашингтон био отворенији према идеји о учешћу Ирана на мировној конференцији „Женева 2“, чији је циљ окончање сиријског сукоба а планирано је да се одржи средином новембра, уколико би званични Техеран јавно подржао декларацију из 2012. године, којом се тражи успостављање прелазне владе у Сирији.
Та декларација објављена у јуну 2012. садржи предлог изналажења дипломатског решења конфликта у Сирији, а потписале су је највеће светске силе попут САД и Русије, затим државе из Персијског залива и сиријски суседи Ирак и Турска, али не и Иран, који није био позван на те преговоре.
Иран је, међутим, одбацио постављање било каквих услова за своје учешће у даљим дипломатским напорима за разрешење кризе у Сирији, изјавила је синоћ портпарол иранског Министарства спољних послова Марзијех Афкам.
„Уколико је наше учешће у интересу проналажења решења, било би неприхватљиво да се постављају услови за позив Исламској Републици Иран, па ми ни не прихватамо никакве услове“, рекла је Афкам.