Око хиљаду банкарских инспектора биће запослено у Франкфурту који ће бити задужени за надзор 6.000 банака еврозоне, што је кључна етапа за нову банкарску унију.
Механизам за јединствену супервизију 6.000 банака еврозоне о коме се преговара већ три године ускоро ће постати реалност, пренио је француски лист Фигаро.
Европски парламент дао је 12. септембра изгласао текст о раду механизма а чији су потписници министри финасија и Европски сјавет шефова држава и влада ЕУ.
Сљедеће недјеље у Службином гласнику ЕУ као и на сајту Европске централне банке биће објављен оглас о кандидатури за предсједника и замјеника предсједника ове нове институције која ће бити под покровитељством.
Председник ЕЦБ први је поздравио одлуку Парламента ријечима: „Овај дан представља значајну етапу за формирање банкарске уније“.
ЕЦБ већ мјесеци ради на регрутовању хиљаду стручњака, од којих 700 контролора, а који ће почети са радом 2014.
„Прегледали смо велики број ЦВ запослених у банкарским надзорним националним органима, и већ смо нашли око стотину добрих кандидата“, објашњавају надлежни из Франкуфурта.
Надзор финасијских установа је пре свега својеврсна индустрија радне снаге. У Паризу, АЦП, под покровитељством централне банке Француске надзире банке и осигуравајућа друштва и запошљава око 1.000 људи.
У САД Финасијска корпорација за осигурање депозита , по чијем моделу је направљен европски надзорни механизам, запослено је више од 4.500 људи.
Јединствени европски механизам, међутим, неће бити таквих размјера, јер ће постојећи контролни органи на националном нивоу наставити и даље да надзиру своје мале банке али које које ће ући у јединствени систем за чији надзор је задужен европски механизам.
Европска централна банка намјерава да изнајми у Франкфурту око 200 пословних простора за канцелераје од 1. новембра, јер свих 1000 банкарских контролора неће моћи да буде смјештено у двије куле које треба да буду отворене наредне године.
Европски савјет одлучиће ко ће бити на челу тог важног надзорног органа, који је један од три стубова Банкарске уније.