Вијести, Свијет

Економија Кине порасла 7,8 одсто

M_Id_422376_China_economy

ПЕКИНГ – Бруто домаћи производ Кине порастао је у трећем кварталу 7,8 одсто, подаци су кинеског бироа за статистику, објављени у петак.

Иако је током претходна два квартала забиљежено успоравање раста, што је негативно утицало и на слику глобалне економије, раст у периоду од почетка јуна до краја септембра допринио је да на годишњем нивоу у првих девет мјесеци кинеска економија порасте за 7,7 одсто.

– Укупан остварени раст националне економије је стабилан, а она биљежи добар замах – закључује се у извјештају кинеског бироа за статистику.

У извјештају се наводи да су се главни показатељи задржали унутар рационалног распона, што је омогућило подстицање економског реструктурирања и наставак реформи.

Портпарол кинеског бироа за статистику Шенг Леијан упозорио је на постојеће опасности од компликованог и нестабилног стања у коружењу, као и нагомиланих структурних економских проблема у земљи.

Леијан је додао и да укупна основа за поређење из посљедњег квартала може бити назнака да у четвртом кварталу неће бити забиљежен значајнији раст.

Објављени подаци ипак су сигнал да се кинеска економија, као кључни покретач глобалног раста поново вратила позитивним трендовима и да је на путу да оствари прогнозирану годишњу стопу раста од 7,5 одсто. Кинеске финансијске власти врло су обазриве с процјенама и никада не дају сувише оптимистичне резултате, због чега њихове процјене врло често буду надмашене.

Азијске берзе

Податак о расту кинеске економије позиривно се одразио на азијске берзе, па су индекси расли, а улагачи били спреминији на нове потезе. Раст од 7,8 одсто остварен је захваљујући расту домаће и иностране тражње за кинеским производима.

Ипак, аналитичари упозоравају на опрез, будући да је неизвјесно колико ће се овај темпо раста задржати у будућности, с обзиром да је септембарски ниво извоза ипак био мањи од очекиваног.

– Подаци за трећи квартал у складу су са очекивањима, али питање је може ли се овакав темпо опоравка задржати – нагласио је економиста финансијске куће Мизухо Сецуритиес, Шен Женгуанг.

Морган Стенли

Вијест из Кине охрабрила је и европске улагаче, па су индекси лондонске, франкфуртске и паришке берзе на крају седмице били у плусу.

Под утицајем глобалних трендова расли су и индекси на Вол Стриту, а додатни разлог за појачану трговину били су и пословни резултати компанија, а највише оптимизма на америчко тржиште унијели су подаци о пословању инвестиционе банке Морган Стенли. Ова банка саопштила је да су приходи у трећем кварталу ове календарске године били 50 одсто већи у односу на исти прошлогодишњи период, чему је допринио раст зараде од трговања акцијама. Овим је и вриједност акција Морган Стенлија увећана за три одсто.

– Данас је на тржишту капитала примијећено благо растерећење и све се одвија уобичајено. И док је тек мањи број инвеститора страховао од тога да ће САД доживјети финансијски колапс, већина менаџера морала је пуно да радити да би се припремила и за такав сценарио. Сада се тржиште стабилизовало, а у фокусу су пословни подаци компанија – оцијенио је инвеститор Спардекса Дејвид Вајт.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *