МЕЂУ ПЕСИМИСТИЧКЕ СЦЕНАРИЈЕ СВРСТАО И НАПАД ИЗРАЕЛА НА ИРАН, ИЗЛАЗАК БРИТАНИЈЕ ИЗ ЕУ…
БЛУМБЕРГ је саставио 10 „песимистичних сценарија“ за 2016. годину и покушао да предвиди до чега моду да доведу успеси руске политике на светској сцени, победа популистичких струја у САД и мигрантска криза у Европи.
У првом сценарију Путин „врти Обаму око прста“ у процесу потписивања споразума о борби против Исламске државе и изнуђује услове који одговарају Москви. Заједнички напори у оквиру споразума заустављају прилив избеглица и скидају огроман притисак с плећа немачке канцеларке и других европских лидера, услед чега Ангела Меркел попушта представницима европског бизниса и пристаје да ослаби антируске санкције. Тако Путин добија све што му је потребно: учвршћује свој утицај на Блиском Истоку и тера Европу, највећег трговинског партнера Русије, да му изађе у сусрет, пише Bloomberg.
Према другом сценарију, Европској унији прети распад због антимигрантског расположења. Терористички напади у Паризу у комбинацији с непрестаним приливом избеглица доводе до политичке кризе у ЕУ.
Немачка канцеларка Ангела Меркел бива приморана да поднесе оставку, пошто њену политику „отворених врата“ не подржава нико у њеној партији. Истовремено, Франсоа Марин Ле Пен, чија победа на следећим изборима постаје све вероватнија, подиже талас популистичког расположења, иза ког следи пораст ксенофобије и страхова, који подривају заједничка начела ЕУ.
Непријатно изненађење, сматра Bloomberg, биће и победа Доналда Трампа међу републиканцима, а затим и његово кандидовање за председника САД.
Милијардер намерава да реализује своје планове о трансформацији америчког пореског законика, јачању америчких оружаних снага и пооштравању мигрантске политике – што укључује и забрану уласка у САД за муслимане и изградњу зида на граници с Мексиком.
„Тешко је замислити шта ће бити с америчком политиком под Трамповом администрацијом“ – стиче Том Фулертон, професор економије и финансија на Тексашком универзитета у Ел Пасу.
У песимистичне сценарије Блумберг убраја и интензивирање сајбер-напада на америчке банке, слабљење кинеске привреде, излазак Велике Британије из ЕУ, погоршане климатске услове, напад Израела на војне објекте Ирана, нереде у Латинској Америци и раст цена нафте услед заузимања инфраструктуре блискоисточних земаља-произвођача нафте од стране џихадиста.
Извор: Факти.рс