ВAШИНГTOН – Aмеричка економиjа и поверење потрошача претрпели су озбиљну штету због двонедељне блокаде савезне владе, а очекуjе се и нови ударац на већ успорен привредни раст земље.
Иако су се тржишта акциjа током jучерашњег пословања опоравила, аналитичари су указали да постоjе jасни докази штете и упозорили да би наставак политичких сукоба у jануару могао изазвати нове бољке, преноси франс прес.
Делимична обустава рада америчке владе, коjа jе наступила 1. октобра, могла би умањити годишњи привредни раст СAД за 0,5-0,6 одсто у четвртом кварталу, процене су кредитних агенциjа „Mудис“ и „Стандард и Пурс (С&П)“.
Kако наводи С&П, блокада америчке владе коштала jе економиjу те земље 24 милиjарде долара, jер jе више хиљада државних службеника било приморано да оде на неплаћени принудни одмор, пошто jе влада одложила многе уговоре, а национални паркови, коjи су од кључног значаjа за туризам, били затворени.
Због тога, неколико економиста jе смањило прогнозе привредног раста СAД за четврти квартал на око два одсто, што jе jедва довољно за генерисање нових радних места неопходних за обарање незапослености.
Kако наводи већина економиста, америчка централна банка (фед) ће вероватно уочити потребу да задржи подстицаjне мере до краjа ове године, ако не и дуже, како би умањила негативне последице кризе.
„Суштина jе да jе блокада владе нанела штету америчкоj економиjи“, наведено jе у саопштењу С&П-а.
Jучерашњим договором демократа и републиканаца у Kонгресу окончана jе обустава рада федералне владе, договорено њено финансирање до 15. jануара, и подигнута граница задуживања до 7. фебруара.
Њихов договор подстакао jе снажан раст акциjа на Волстриту, уз пораст вредности деоница од скоро 1,4 одсто.
Mеђутим, jучерашњи извештаj феда, познатиjи као „Беж књига“, показуjе да jе дошло до успоравања у поjединим секторима америчке економиjе у поређењу са извештаjом од 4. септембра.
У извештаjу се указуjе на пораст неизвесности, што jе пре свега последица блокаде владе и боjазни од неподизања границе jавног дуга.