ГОРЕ СУ ВЛАДЕ ВЕНЕЦУЕЛЕ, ИТАЛИЈЕ, АРГЕНТИНЕ, ЛИБАНА, ЛИБИЈЕ, ХРВАТСКЕ, АНГОЛЕ, ЧАДА…
- Рангирање извршено на основу показатеља као што су расипање и јавна потрошња, терет који производе прописи и транспарентност политике
СРБИЈА има једну од најнеефикаснијих влада на свету, показао је последњи извештај Светског економског форума (WЕФ) о конкурентности.
Ефикасност власти има значајне последице по конкурентност привреде неке државе и њен привредни раст. Претерана бирократизација и регулисање, недовољна транспарентност и лош законски оквир ограничавају развој бизниса и производе сталне додатне трошкове за предузетнике. Све то утиче на ометање даљег напретка.
Србија је, према извештају Глобалне компететивности за 2014-2015. годину, завршила као десета на лествици држава које имају најнеефикасније владе, а у друштву је с Хрватском, Венецуелом, Италијом, Аргентином, Либијом, Либаном, Анголом, Чадом, Мауританијом.
Најуспешније су владе Катара, Финске, Сингапура, Хонг Конга, Новог Зеланда, Уједињених Арапских Емирата, Руанде, Малезије, Швајцарске и Луксембурга.
Најгору владу има Венецуела, а Хрватска је шеста.
На дну листе су владе које, како објашњава Светски економски форум на својим интернет страницама, неодговорно располажу јавним финансијама, грађане оптерећују превеликим бројем регулација и не воде транспарентну политику.
У овом истраживању, које се спроводи у склопу Глобалног извештаја о компетитивности, истраживала се ефикасност националних влада у 144 светске државе, а на основу мера као што су расипање и јавна потрошња, терет који производе прописи и транспарентност политике.
„Конкурентност“ се дефинише као скуп институција, политика и фактора који одређују ниво продуктивности једне земље. Ниво продуктивности, заузврат, одређује ниво просперитета, до ког доводи привреда.
Извор: Факти.рс