Вијести, Регион

Водостај свих 12 ријека у РС драстично опада: Уништен рибљи фонд

030292

Водостај свих 12 ријека у РС, чију висину свакодневно мјери и прати Републички хидрометеорошки завод, посљедњих неколико недјеља константно опада или стагнира, што је довело до великог уништења рибљег фонда.

Никола Благојевић, аналитачар у сектору хидрологије у Републичком хидрометеоролошком заводу, потврдио је да је водостај ријека у опадању или стагнацији те да ће ситуација бити још пуно лошија уколико наредних десетак дана не падне киша.

„Најкритичнија је ситуација ријеке Босне код Добоја, која је најближа да достигне историјски минимум од минус 157 центиметара. Нјен водостај јуче је износио минус 151, значи још неколико центиметара и имаће рекордно низак водостај“, казао је Благојевић.

Он је навео да водостај осталих ријека није још екстремно низак, али да дуг сушни период узима данак и уколико би се задржао још десет до петнаест дана, ситуација би била више него критична.

„На ријеци Уни је такође измјерен доста низак водостај. Углавном, воде у већини ријека је мало, али надамо се да ће наредних дана доћи до стабилизације временских прилика и падавина“, казао је Благојевић.

У спортско-риболовним удружењима кажу да је ситуација драматична и да, поред суше, уништењу рибљег фонда доприноси и велики немар појединаца, као што је копање шљунка.

Дарко Митровић, предсједник Спортско-риболовног друштва „Босна“ из Добоја, казао је да је тачно да је ниво ријеке Босне веома низак, што се негативно одражава на рибљи фонд у овој регији.

“Најкритичнија је ситуација ријеке Босне код Добоја, која је најближа да достигне историјски минимум од минус 157 центиметара, казао Благојевић”

„Додатни проблем је немаран однос појединаца, који на примјер праве мост па су нам преградили ријеку или копају шљунак, па се у те рупе концетрише сва риба и касније, када пресуши та вода, једноставно угине. Ми смо предузели мјере, вјероватно ће ићи и тужба за ове појединце, јер они направе штету већу него суше“, истакао је Митровић.

Он је истакао да рибарима једино преостаје да се надају да ће киша ускоро почети падати јер једино то може спасити рибу преосталу у ријекама.

Слободан Голић, из Спортско-риболовног друштва „Амур“ из Градишке, казао је да је водостај ријека у овом подручју посљедњих година изразито низак и да пресушују ријеке које никад досад нису остајале без воде.

„За Саву се зна да је ниска доста у љетним мјесецима и тако је већ годинама. Међутим, ове мање ријеке до прошле године нису никад пресушивале, а сада већ нема воде и већину њих можете прегазити. Ситуација је, када је у питању риба, критична јер логично да ако нема воде нема ни рибе“, нагласио је Голић.

Према његовим ријечима, када су у питању језера, ситуације је, такође, доста лоша у овом периоду.

„Ми смо од 2010. у три језера на нашем подручју пустили око 100.000 млађи разне рибе. Међутим, вода у тим језерима је једноставно нестала, да ли су у питању подземне воде или нешто друго, не знам. Ту млађ смо платили око 11.000 марака, а уништена је. Да је остала, сада бисмо располагали огромним рибљим фондом и вриједност у риби би била мјерена стотинама хиљада марака“, казао је Голић.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *