Вијести, Регион

Вишак наоружања ОС БиХ завршио у земљама са „црне листе“?

32756_vest_ОС-БиХ-фронтал-фото

Вишецјевни бацачи ракета из складишта Оружаних снага БиХ завршили у земљама са „црне листе“ УН? У Печату смо и раније говорили о, благо речено, сумњивим продајама вишка наоружања и пословању Министарства одбране БиХ са хрватским предузећем Скаут.

Детаљи кривичне пријаве компаније Скаут коју су против одговорних у Техничко-ремонтном заводу Хаџићи, Тужилаштву БиХ упутили крајем септебра, отварају ново поглавље трговине оружјем из складишта ОС БиХ.

Путем сарајевског адвоката Дамира Алагића, кривична пријава поднесена је против ТРЗ Хаџићи, као правног лица, те директора Зијада Фазлагића и његовог савјетника Моме Чиповића и више Н.Н. лица.

Алагић, заступник предузећа Скаут, каже да су у ТРЗ Хаџићи присвојили њихово оружје и муницију и продали је трећим лицима. У Скауту тврде, да су 25. октобра 2009. закључили уговор о пословној сарадњи са ТРЗ Хаџићи, јер им је био потребан заступник преко кога би могли да извезу наоружање из складишта МО БиХ и испоруче купцима у иностранству. Анексом 3. Уговора, који није реализован, ТРЗ Хаџићи купују од Скаута

10 ВБР РАК 12 128 мм и 20.000 ракета за ВБР, све за 305.000 долара. Анексом 4. од 31. августа 2010. посао је стопиран. У Скауту тврде да су обуставили продају, јер су сазнали да је оружје требало да заврши у држави која је била на „црној листи“ Уједињених нација. Незванично, ријеч је о Грузији у којој је 2008. и 2009. бјеснио рат.

Директор ТРЗ Хаџићи Зијад Фазлагић рекао нам је да није добио кривичну пријаву и да се не може изјаснити о наводима из Скаута. У тој фирми тврде да су их појединци уцјењивали и да им нису дозволили да извозе оружје из БиХ, ако не пристану да документима покрију преузимање ВБР и ракета ТРЗ Хаџићи и њихове продаје крајњем кориснику.

Још 2003. и 2004. године Скаут је изабран на међународним тендерима да продаје и извози вишак неперспективног и застарјелог наоружања из БиХ. Склопљена су два уговора са тадашњим Федералним министарством одбране и два са Републичком дирекцијом за производњу и промет наоружања и војне опреме Републике Српске, а све ради извоза вишка наоружања из БиХ. Уговоре је наслиједило Министарство одбране БиХ, које обавезе према Скауту не испуњава. На наша питања у вези с пословима са Скаутом, из тог министарства стигао је само писани одговор да посједују сву документацију, али и да је СИПА учествовала у истрази око сумњиве трговине оружјем. СИПА је сачинила извјештај који је достављен Тужилаштву БиХ. Шта је оно предузело по извјештају који су добили из СИПЕ није нам познатао, само су нам кратко потврдили да су примили Скаутову кривичну пријаву.

У Печату смо раније говорили да је оружје Скауту продавано по „безобразно“ ниским цијенама, аутоматске пушке за 7 до 15 долара, а муниција од 2 до 20 фенинга.

Скаут је оружје купио јефтино, али неспровођење уговора могло би БиХ да кошта још више. Загребачко предузеће, осим кривичне пријаве Тужилаштву БиХ, Општинском суду у Сарајеву упутило је тужбу за накнаду штете против ТРЗ „тешку“ 1.205.000 долара. Суду БиХ Скаут је тужио МО БиХ због неиспуњења уговорних обавеза за 4,8 милиона КМ.

 

 

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *