НАВОДНО ЈЕ ОПРЕМЉЕНА КАО КЛИНИКА МЕЈО, АЛИ НИЈЕ ЈАСНО ЧИМЕ ЈЕ ПРАВО ДА ЈЕ ОТВОРИ ЗАСЛУЖИО АМЕРИЧКИ АМБАСАДОР
- Најсложеније операције прво уз помоћ колега из Београда, а убрзо потом – потпуно самостално
- Зграда клинике је опремљена вај-фај сигналом тако да ће и пацијенти моћи 24 сата да користе таблете и персоналне рачунаре које такође обезбеђује клиника
АМЕРИЧКИ амбасадор Мајкл Кирби и министар здравља Србије Златибор Лончар отворили су данас у Нишу нову Клинику за кардиохирургију.
Ово ће бити једна од најбоље опремљених клиника те врсте на Балкану, специјализована за сложене операције на срцу и крвним судовима као и за трансплантацију органа.
Директор Клинике за васкуларну хирургију, др Драган Милић рекао је за Танјуг раније да ће нишка клиника бити опремљена исто као чувена клиника Мејо или било која позната светска клиника.
„У Нишу се рутински ради трансплантација бубрега и то ће се радити на овој клиници, а надамо се да ћемо наредних година овладати и трансплантацијом јетре. На срцу се раде пре свега бај-пас процедуре и замена валвеола. То ћемо у почетку радити уз помоћ колега из Београда, а касније и самостално“, рекао је Милић.
Кардиохируршка клиника у Нишу захвата 2.360 квадратних метара унутрашњег простора и у њену изградњу и опремање до сада је уложено око 250 милиона динара.
Изгадња је започета пре тачно четири године, новембра 2010. године а финасирање радова и опремања обезбедили су и република и град Ниша али и велики број донатора.
Ово је установа терцијарне здравствене заштите и на њој ће се примати пацијенти чије лечење захтева високоспецијализоване услове.
У циљу спречавања појаве интрахоспиталних инфекција кардиохируршка клиника у Нишу развила је такав систем за стерилизацију који њихову појаву своди на минимум.
„Постоји централна стерилизација где су чист и прљав део строго одвојени, имамо плазму-стерилизатор и парне стерлизаторе, имамо лифтове који опрему доводе на метар од сала, тако да је пут стерилне опреме максимално скраћен“, истиче Милић.
Кардиохируршка клиника у Нишу одликује се и високим степеном компјутеризације.
„То је сложен систем који обезбеђује праћење рада медицинске опреме, лекара и посебно анестезиолога. Све је покривено видеосигналима, све операције се снимају и прате у самој операционој сали, у централној соби али и помоћу сателитских линкова могу да се гледају и у било ком делу света“, објаснио је др Милић.
Он је додао да је зграда опремљена вај-фај сигналом тако да ће и пацијенти моћи 24 сата да користе таблете и персоналне рачунаре које такође обезбеђује клиника.
Клиника је великим делом опремљена уз помоћ донатора.
Зидове клинике красиће дела ученика уметничких школа у Нишу, који су донирали своје радове.
Танјуг
Извор: Факти.рс