Европски суд за људска права у Стразбуру одбио је жалбу државе Србије и потврдио првостепену пресуду донесену раније у корист Савеза удружења бораца Србије 90-99. године који су том суду својевремено поднијели апелацију за исплату ратних дневница за учеснике рата на простору некадашње СР Југославије.
Како је Тањугу рекао предсједник Савеза удружења бораца 90-99. године Душан Николић, процјењује се да ће та пресуда обухватити преко 100.000 ветерана, јер само тај савез окупља око 140.000 бораца.
Они ће, како каже, од државе тражити исплату најмање 240.000 динара по борцу, колико је својевремено, према једној одлуци владе, исплаћено ветеранима Топличког округа, са припадајућом каматом од 2008. године.
То значи да би Србија ветарнима могла да исплати око 300 милона евра.
Николић, иначе Лесковчанин, каже да ветерани не намјеравају да „ломе кичму држави“ и да су спреми на сваки договор са Владом Србије око динамике и начина исплате дуга.
– Рокови почињу да теку од данас, а о начину и динамици исплате разговараћемо са представницима Владе Србије Србије и притом ћемо имати пуно разумијевање за државу – каже Николић, али додаје да су их на тужбу против државе натјерали „несавјесни политичари“ који, како каже, својевремено нису имали разумијевања за њихове захтјеве.
Ратни ветерани су прије четири године у више наврата протестовали у својим мјестима, а долазили су и у Београд гдје су испред зграде Владе Србије проводили по неколико дана и ноћи.
Николић каже и да ће то бити само „прво полувријеме“ преговора са државом, а у другом ће, додаје, ратни ветерани тражити хитно доношење закона који ће регулисати статус бораца ветерана, ратних војних инвалида и погинулих јер каже да више нико од њих није спреман да дозволи да ти људи живе „од контејнера“.
Савез удружења бораца 90-99. Републике Србије окупља борце ветеране из 12 градова у Србији, рекао је Николић.