Министарство правде добило је одлуку шпанских власти о изручењу Србији припадника “земунског клана” Владимира Милисављевића, званог Влада Будала, преноси Танјуг.
Милисављевић, звани Влада Будала, је у одсуству осуђен на максималну казну затвора од 40 година због учешћа у убиству премијера, као и за кривична дјела која је извршио као припадник земунске групе. Одлука шпанских правосудних органа, која је стигла у четвртак, 10. априла, написана је на 52 стране куцаног текста и у току је њено превођење.
Пошто комплетна одлука буде преведена знаће се и детаљи у вези са Милисављевићевим изручењем Србији.Против њега се у Шпанији води кривични поступак за лакша кривична дјела (од оних за која је овде правосажно осуђен). Тачније биће познато да ли шпанске власти условно одобравају естрадицију – чекају окончање кривичног поступка који се води у тој држави, приједлог за датум и начин преузимања Милисављевића, као и разлози због којих је молба Србије за изручење усвојена.
Он ће имати прилику да се изјасни да ли ће тражити понављање суђења за кривична дјела за која је већ осуђен у одсуству – као што су кривична дјела за која је осуђен у процесу против “земунског клана”, тако и у процесу за убиство премијера Зорана Ђинђића.
Поводом пресуда у тим процесима, Србија је тражила његово изручење, о чему је шпанско правосуђе позитивно одлучило.
Милисављевић ће по доласку у Србију бити смјештен у Окружни затвор у Београду.
Он је осуђен у одсуству на 40 година затвора због злочина “земунског клана“ и још на 35 година због учешћа у убиству премијера Зорана Ђинђића, пошто је девет година био у бјекству.
У току му је суђење у одсутству за учешће у покушајима ликвидација Андрије Драшковића, Зорана Недовића, као и убиство њихова два тјелохранитеља и Бранка Јефтовића Јорге.
Ухапшен је у Валенсији 9. фебруара прошле године, заједно са Луком Бојовићем и Синишом Петрићем, а њиховим изручењима још нису донесене финалне одлуке. Сва тројица се терете за више лакших кривичних дјела у Шпанији.
Средином фебруара Врховни суд Шпаније одбио је жалбу Милисављевића, на одлуку Савјета министара Шпаније да буде изручен Србији.
Врховни суд Шпаније се “сложио се да пронађе пут за екстрадицију“ Милисављевића Србији и потврдио одлуку шпанског Вијећа министара од 30. марта 2012. о изручењу оптужених Србији.