Нови ајфон вероватно ће се производити руском опремом. Кина се заинтересовала руским ласерима кратког импулса, који се широко користе у производњи електронике. Иако је производ још увек у припреми за производњу,- кинеске компаније су већ доставиле наруџбенице.
Ову јединствену технологију за производњу ласера кратког импулса разрадили су руски научници, а производњу преузима бизнис-инкубатор „Техноспарк“, у Подмосковљу. Споразум о производњи ласера потписан је у четвртак између аутора производа, компаније PLL, «Техноспарк» и Уљановским центром трансфера технологије.
Ласери са кратким импулсима одавно се користе у електронској индустрији. Данас је без њих тешко замислити производњу смартфона, компјутера или таблета. Намењени су за прецизну обраду и маркирање производа из различитих материјала. На пример, јабука на задњој плочи ајфона изгравирана је сличном опремом. Иако је руски производ по својим функционалним карактеристикама сличан аналогним производима, његове веома значајне предности, које му дају статус конкурентног производа, изазвали су изузетно интересовање још у фази разраде,- каже генерални директор Уљановског центра трансфера технологије Андреј Редјкин.
Јединственост руског производа је у томе, да су на данашњем тржишту пикосекундни ласери одговарајуће класе – вишеструко скупљи од њега. Научници су извршили комбиновање низа компоненти, посебно уникално влакно унутар ласера. То је омогућило значајно смањење цене коштања производње. Управо је то разлог, што су све компаније за производњу микроелектронике, које производе сличне гаџете, изузетно заинтересовани за набавку серија таквих ласера уместо ласера, које данас набављају.
Потенцијалне сфере применне ласера кратког импулса далеко превазилазе оквире IT сектора. Такви инструменти могу бити од користи и у аутоиндустрији, и у медицини. Али је сада приоритетно тржиште – електронска индустрија. То је и објачњење за географију пласмана новитета, каже Андреј Редјкин.
Наши циљни потрошачи су сада произвођачи мобилних телефона, компјутера, таблета. Већина је лоцирана у Кини. Они наручују руску опрему. Свет је тако изграђен, да су данас основни произвођачи електронике концентрисани у југоисточној Азији. Тако да је то наше стратешко тржиште за пласман.
Неким произвођачима електронике данас нису доступни ласери кратког импулса због високе цене. Уместо тога често се користи јевтинија ласерска техника дужег импулса, која деформише материјал приликом обраде. Ноу хау руских научника омогућава да се обрада и маркирање детаља врши без угљенисања и топљења, односно да се за мале паре повећа квалитет производа.