Предсједавајући Предсједништва БиХ Небојша Радмановић рекао је да у овом моменту нема потврде да би значајнији број земаља могао да призна Републику Српску ако би она прогласила независност, због чега у то „не треба ићи“.
„Моја је лична процјена да то не треба радити у овом моменту, осим ако не будемо жестоко притиснути захтјевима за централизацију, па да тај чин буде наш одговор“, рекао је Радмановић.
Он је за сутрашњи „Прес Републике Српске“ истакао да је причом о декларацији Народне скупштине Републике Српске хтио да подсјети све политичаре, а нарочито бошњачке, а и грађане да се са Републиком Српском нико не може играти.
„Нема мјеста никаквим причама јер постоји став парламента, а не неког појединца. То је изазвало буру код оних који све што ми радимо схватају као пут ка одвајању, а ево и њих да подсјетим да Повеља УН даје народима право на самоопредјељење и то право се Србима у БиХ не може узети“, истакао је Радмановић, негирајући да је пријетио отцјепљењем.
Он је рекао да се не могу довести у раван Косово и Српска.“Међународна заједница која овде кроји границе вијековима опредијелила се да ово уради са Косовом и Метохијом, иако уставноправни положај јужне покрајине у Србији није ни близу онога што Република Српска има у БиХ. Међутим, све велике западне силе су се опредијелиле да признају Косово, што не би био случај са Републиком Српском“, појаснио је Радмановић.
Одговарајући на питање колико је јак притисак за централизацију, који може произвести одговор Српске, он је рекао да притисак стално постоји. „Али он није опасан ако смо ми у Републици Српској јединствени да очувамо аутономију коју имамо. А, то јединство углавном постоји“, нагласио је Радмановић.
Он је негирао да његови и ставови предсједника Републике Српске Милорада Додика о будућности БиХ нису исти.
„Постоји будућност БиХ уколико се у њој осјећамо равноправно и нико никог не напада. То је и Додиков став. И обрнуто. Уколико нас нападају, хоће већу централизацију, да владају овим простором, онда смо ми спремни да идемо до отцјепљења. Само Додик то каже директније и јаче, без образложења“, нагласио је Радмановић.
Коментаришући договор Београда и Приштине, он је рекао да је „ово што је урађено добар пут“. „Парламент Србије је показао, са импозантном већином, да је тај пут добар. Али, у свему томе се не смију заборавити интереси Срба на Косову“, додао је Радмановић.
Говорећи о посјети чланова Предсједништва БиХ Београду, он је рекао да је бошњачки члан Бакир Изетбеговић злоупотријебио добронамјерност домаћина нетачним оцјенама на конференцији за новинаре, које је изнио и на састанку са предсједником Србије Томиславом Николићем.
Он је подсјетио да је интервју предсједника Николића за БХТ1 „дигао пуно буке“. „Ако је он рекао да нас сматра Босанцима, то нисам схватио као увреду Србима. Он сам зна да овде живе Срби“, навео је Радмановић.
Говорећи о изјави предсједника Владе Србије Ивице Дачића о притисцима на Српску, он је рекао да мисли да је та изјава имала нагласак на подршци Српској, а не да ће бити већи притисак. „Желио је рећи да ће Србија да води више рачуна о Српској“, додао је Радмановић.
Коментаришући хапшење предсједника Федерације БиХ Живка Будимира, Радмановић је рекао да је недопустив спектакуларни упад у Предсједништво БиХ са камерама.
„Шест година тражим да се предсједник ФБиХ исели из нашег објекта, али не успијевам. Немам ни подршку друга два члана. Спектакуларни упад у Предсједништво са камерама је недопустив. Могли су да га ухапсе гдје год хоће, а не тамо гдје примамо најзначајније људе“, рекао је Радмановић.