Док Косово има проблем ван својих граница, БиХ има унутар граница, рекао је политички аналитичар из Загреба Жарко Пуховски.
– По мом мишљењу, БиХ има паралелу с Македонијом. То су двије постјугословенске државе које заправо нису државе. БиХ је нека врста протектората, Македонија је нека врста нејасно распаднуте државе која се није ни саставила да би се распала, док је Косово нешто сасвим друго. Косово, ипак, у овом тренутку има ту срећу да се највећи проблем налази изван граница. И у БиХ и у Македонији се највећи проблем налази унутар граница – каже Пуховски, за агенцију “Анадолија”.
Зато су, према његовом мишљењу, БиХ и Македонија проблематичне као државе и као кандидати за улазак у ЕУ.
Он додаје да је код Косова проблем у томе да је индивидуализација етничког права, односно националног припадања, једино рјешење, док територијализација води у нове сукобе.
Пуховски је, ипак, увјерен да ће све бивше југословенске државе за отприлике 20 година бити у Европској унији, само га занима хоће ли Војводина ући као осма држава или скупа са Србијом.
Пуховски је рекао да су на простору бивше Југославије у одбрани онога што је исправно, чињене погрешне ствари.
Прошлост се, каже Пуховски, може опрати тако да се правимо да нисмо прљави или се можемо покушати опрати што није увијек угодно, рецимо ако је зима и вода је хладна.
– Ми се баш бавимо тиме да по зими покушавамо пролити хладну воду по нашим друштвима која то не воле. Хладна вода значи да друштва признају да су такозвани наши у прошлости чинили злочине. Дакле, да није истина да су само други нас нападали, а ми смо се само бранили, него да колико год ова или она нација била у праву, ова или она држава била у праву, у одбрани онога што је исправно су чињене погрешне ствари и то је читава прича о којој се ради – рекао је Пуховски.
Он напомиње да је Европска унија покушала да забашури и покопа прошлост између Нијемаца и Француза, али да је цијена тога да се многи дијелови Европе заправо баве покушајима скривања своје прошлости, а то значи, каже он, да се велик дио драгоцјене друштвене енергије користи погрешно.
Када је ријеч о односима Косова и Србије, Пуховски оцјенује да Бриселски споразум нема везе са помирењем Срба и Албанаца, иако јесте први предуслов да се дође до услова за помирење.
– То ће трајати јако дуго, јер се ту не ради само о политичким односима, не ради се само о државним односима, не ради се само о рату, ради се о неколико вијекова дугих предрасуда које су двије нације усвојиле као дио свог идентитета. Свијест људи је нешто што се напросто не може ни политичким одлукама, ни добром вољом мијењати. За то требају генерације, за то треба други начин одгоја и за то треба, то је опет најгоре али истинито, пуно, пуно времена – оцјењује Пуховски.