Како је образложено, град то сматра непримереним јер су у Истри достигнути високи стандарди заштите мањинских права, пренео је „Јутарњи лист“.

Српска азбука (фото: Чувари ћирилице, https://www.facebook.com/SerbianAlphabet)
„Сматрамо да је инструмент референдума контрапродуктиван у поступку уређивања међунационалних односа, нарочито када постаје средство наметања воље већине у односу на права једне националне мањинске групе која је, по дефиницији, у слабијем и подређеном положају“, саопштио је градоначелник Пореча Еди Штифанић, одговарајући на прозивке штаба.
Он је прецизирао и да је Статутом Града Пореча дефинисано да се припадницима италијанске аутохтоне националне заједнице осигурава пуна афирмација њиховог индивидуалног и колективног идентитета без обзира на њихов удео у укупном становништву, а натписи на плочама с називима места, улица и тргова истичу се на хрватском и италијанском језику.
„Као легално изабрани представници наше мултикултуралне и вишеетничке локалне средине, не желимо да учествујемо, па макар и симболично, кроз доделу простора за прикупљање потписа, у покретању референдума који има за циљ ограничавање људских, односно мањинских права. На то нас обавезује достигнут цивилизацијски ниво међуетничке толеранције и суживота на истарском подручју“, закључује Штифанић.
Уз то, он изражава уважавање за историјску улогу града Вуковара у стварању темеља модерне и савремене хрватске државе и „инсистираће, као и до сада, да се жртва оних који су пали за слободну домовину, никада не заборави“.
Потписе за расписивање референдума о изменама Уставног закона о правима националних мањина, према којем би припадници националне мањине право на употребу свог језика и писма имали уколико чине најмање 50 одсто становништва града или општине, а не као до сада једну трећину, активисти штаба прикупљају од 17. новембра до 1. децембра на око 2.000 локација широм Хрватске.
Извор: Танјуг