Француски књижевник Пјер Пеан оцијенио је да су рат на Космету креирали јаки лобији у служби албанске мафије.
Пеан је нагласио да се рат за албанске интересе и даље интензивно води на западу, уз подршку јавног мњења, које је инструментализовано да вјерује да су Срби геноцидни и “лоши момци”, а да су терористи са Косова “борци за слободу”.
Поводом своје књиге “Косово: ‘праведни’ рат за мафијашку државу”, Пеан је за “Политику” рекао да су NATO интервенцији над Србијом претходиле опсежне припреме и да су његови сународници и угледне европске дипломате Бернар Кушнер и Бернар – Анри Леви значајно допринијели да јавно мњење у Француској убиједе да је “акција неопходна”.
– Требало је, дакле, радити на јавном мњењу, а то је захтјевало да се заборави улога Србије у Првом и Другом свјетском рату. Направљена је аналогија са Другим свјетским ратом. Срби су постали – нацисти, Милошевић – Хитлер, а они који се против њих боре имају исто име – савезничке снаге, појаснио је Пеан.
Писац је нагласио да се рат за албанске интересе и даље води и да значајну улогу у цијелом процесу има француска обавјештајна служба, а посебно њени високи функционери и бивши инструктори Хашима Тачија и његове гарде, Арно Данжан и Пјер Антоан Лорензи.
– Данжан је данас један од посланика у Европском парламенту и врло гласно се супротставио Дику Мартију, када је овај представио извјештај о трговини људима и настојао да оспори да је новац којим располажу албанци и ‘крвав и прљав, рекао је Пеан.
Он је нагласио да је трговину органима узео као главну нит књиге, како би с једне стране показао који профил људи је преузео власт на Косову и Метохији, а с друге – да би указао на одговорност запада у њиховом довођењу на власт, упркос томе што су знали шта су ови у стању да ураде.
– С тим су били упознати бар од 2003. године, о чему свједоче документи, које преносим у књизи, нагласио је Пеан.
Француски књижевник је убијеђен да ће албански терористи, које свијет и његова Француска третирају као “борце за слободу”, учинити све да угуше причу о трговини органима, али вјерује да то ипак, због дијела слободоумне свјетске јавности и “шачице моралних људи”, неће бити лако.
– Можда ће заиста успјети да угуше ту причу, али наићи ће на препреке. Послије Мартијевог извјештаја, који је посљедица истраге коју је водила Карла дел Понте, није лако зауставити све, закључио је Пеан.