БАЊАЛУКА – Члан Извршног одбора Главног одбора СНСД-а Жељка Цвијановић изјавила је данас у Бањалуци да лекције СНСД-у неће држати СДС, ПДП и НДП, јер су резултати њиховог рада у времену када су били на власти катастрофални.
„Из њиховог периода имамо мрачно насљеђе од 700 милиона КМ ненаплативих потраживања. У том периоду су цвјетале фиктивне фирме које су крале од система“, рекла је Цвијановићева новинарима у Бањалуци.
Она је истакла да је у вријеме њихове „владавине“ најмања покривеност увоза – извозом забиљежена 2005. године и да је износила 38,3 одсто, док је у првој половини ове године та иста покривеност 59,2 одсто.
„Највићи ниво јавног дуга био ЈЕ 2005. године и износио је 58,7 одсто БДП-а, а на крају прошле године био је 43,3 одсто“, појаснила је Цвијановићева.
Она је истакла да нису тачне тврдње опозиције да власт опрашта дугове привилегованим привредним субјектима, као ни потенцирање опозиције да су у Републици Српској лоши финансијска дисцилина и убирање пореза.
„Трудимо се и желимо да од Пореске управе направимо најбољу службу, а помаци су већ учињени, јер долази до повећаног убирања пореза и наплате дуговања“, каже Цвијановићева.
Она је напоменула да дуг никоме неће бити опроштен, него ће бити омогућено додатно прикупљање пореза и да привредни субјекти опстану, те успостављен антикорупциони тим како је то урађено у Европи, а не како ради СДС.
„Опозиција каже да Влада даје мало за пољопривреду. Они су годишње издвајали за те намјене 15 милиона КМ, а садашња власт издваја од 60 до 80 милиона марака. Испоставило се и да је наша откупна цијена пшенице боља него у Србији и да је аранжман који имамо са пољопривредним произвођачима бољи и стабилнији“, наводи Цвијановићева.
Говорећи о тврдњама опозиције да не ваља ни Инвестиционо–развојна банка, јер додјељује кредите само фирмама чији су власници из СНСД-а, она је рекла да је из евиденције видљиво да су корисници кредита и посланици опозиције и функционери СДС-а. „Недавно је одобрен зајам веома истакнутом члану СДС-а“, додала је Цвијановићева.
Према њеним ријечима, опозиција тврди и да нема инвестиција. „Инвестиција има, али су сваку од њих они покушали да зауставе и исполитизују, не водећи рачуна да тиме спречавају долазак средстава и у локалне буџете и у буџет Српске и да на тај начин одгађају отварање нових радних мјеста. Онај ко ради у интересу Републике Српске треба да подржава отварање нових радних мјеста“, нагласила је Цвијановићева.
Она каже да је начелник општине Прњавор зауставио велики пројекат изградње аутопута Бањалука – Добој због, наводно, непостојања адекватних дозвола.
„Он је требао добро прочитати закон Републике Српске и да види на који начин се издају дозволе, за коју фазу се изградње дају које дозволе и у којим роковима. Међнародне финансијске организације не дају новац за пројекте ако није обезбијеђена валидна документација или нису проведене валидне процедуре и то би требало да зна, што је примјер бахатости локалне власти“, додала је Цвијановићева.
Она је навела да се аутопутеви и болнице раде из кредитних аранжмана и да то чине сви у Европи.
„Поједини начелници општина из СДС-а умјесто да проводе дата обећања полемишу са Владом Српске и препоручујем да то не раде. Обећавали су нова радна мјеста али то нису учинили. Умјесто тога, тамо гдје СДС држи власт смањују плате, отпуштају раднике, умањују субвенције, улазе у нова буџетска задужења“, појашњава Цвијановићева и подсјећа да је градоначелник Требиња Славко Вучуревић рекао да ће три мјесеца након изборне побједе отворити фабрику обуће, што није учињено.
Према њеним ријечима, својевремено су опозиционари говорили да ће „попити сваки литар нафте која буде прерађена у Рафинерији у Броду па нису то урадили, јер би „било доста литара које би требали попити“.
„Говорили су да неће бити изграђене болнице и да неће почети реконструкција Клиничког центра у Бањалуци која ће бити довршена у складу са нашим плановима“, рекла је Цвијановићева.
Говорећи о ескроу рачуну, она је навела да су из Развојног програма Републике Српске реализвани пројекти широм Српске, те да из средстава приватизације „Телекома“ 51 одсто чине трајни капитал Српске из којег се кредитира привреда и становништво, а да се 49 одсто користи за реализацију пројеката у свим општинама.
Она је напоменула да је СНСД годинама штитио интерес Српске на нивоу БиХ, те да раздруживање са СДС-ом није никаква штета.
„СДС је испустио прилику да заштити домаћу пољопривредну производњу, као и да уважи приједлог Владе Српске на који се начин могу предуприједити одређена питања. Ми говоримо о дефинисању механизма координације којим би се обезбиједила позиција Српске, а СДС предлаже механизам субординације, што је неприхватљиво“, рекла је Цвијановићева.
Она је истакла да озбиљни медији не могу објавити да је премијер на лијечењу у иностранству, ако то није тачно, што се овдје догодило у дану у коме је држала многобројне састанке.