Број незапослених у БиХ наставио је да расте и на почетку ове године са више од 4.000 новопријављених на бирое за запошљавање само у јануару, показују званични подаци.
Незапосленост у ФБиХ повећала за 2.478 особа, или 0,6 одсто, у РС за 1.697 особа, или 1,1 одсто, док се у Брчко дистрикту смањила за 109 особа, или 0,9 одсто, наводе из Агенције за рад и запошљавање БиХ.
Наиме, у јануару су укупно 11.683 лица брисана са евиденција служби запошљавања, од чега је њих 6.056 пронашло радно мјесто. Истовремено је за 7.890 особа престао радни однос, док су послодавци у овом периоду пријавили потребе за запошљавањем 1.992 нова радника.
На тај начин је на крају јануара на евиденцијама завода и служби за запошљавање било рекордних 554.640 особа, од чега чак 34.792 грађанина са високом стручном спремом, што је, илустрације ради, отприлике број мјештана општине Модрича.
Управо тај податак потврђује да многи који заврше факултет не могу бити сигурни да ће брзо добити посао. Да диплома одавно није гарант запослења свједочи и Борислав Зељић, дипломирани психолог из Бањалуке, који већ четири године безуспјешно покушава пронаћи посао јављајући се на бројне конкурсе, али узалуд.
Он истиче да је досад добио четрдесетак одбијеница са конкурса на које се јављао, што га је обесхрабрило до те мјере да озбиљно размишља да се више и не јавља на конкурсе, за које је увјерен да су махом намјештени.
Представници послодаваца кажу да се држава несумњиво налази у добокој економској кризи, при чему власти на свим нивоима креирају социјалне, а не развојне компоненте буџета, због чега се не може ни очекивати динамичнији привредни развој и ново запошљавање.
На погоршање економских прилика и раст нивоа незапослености, такође, како указују, утиче и нестабилна политичка ситуација у земљи која одбија стране инвеститоре, посебно у прерађивачкој индустрији, с обзиром на правну несигурност и недостатак повластица.
„Заправо је право чудо што се стопа незапослености у БиХ повећала за само 0,7 одсто. Очито је да цифра од више од 550.000 незапослених и даље за власти не представља разлог за усвајање стратегије за обарање незапослености, јер, како се правдају, један дио незапослених заправо ради у сивој зони“, казао је Алија Ремзо Бакшић, извршни директор Асоцијације послодаваца БиХ.
Он, ипак, сматра да ће пројектовани благи економски опоравак већине земаља ЕУ у 2013. и наредних година довести до повећања тражње за нашом робом, што ће подстаћи раст бх. индустријске производње и извоза, а самим тим и нивоа запослености.
С тим у вези Бакшић указује на потребу успостављања сертификацијских установа и промјене структуре домаће производње ка вишим фазама финализације које би се ефектуирале кроз већу вриједност извоза и, у коначници, повећања бруто домаћег производа БиХ.
Обрад Белензада, предсједник Конфедерације синдиката РС, каже да до смањења незапослености неће доћи док владе не промијене своју политику према привреди.
Као позитивну мјеру наводи недавно усвајање закона у РС који је омогућио претварање доспјелог пореског дуга предузећа у власнички удио РС и општина, чиме ће се, сматра, прилично растеретити неликвидна предузећа и омогућити њихов даљи рад и запошљавање. У Конфедерацији синдиката, штавише, сматрају потребним да се отвори процес мултилатералних компезација и „пребијања“ свих дуговања између предузећа гдје год је то могуће, наводећи да би се на тај начин ишчистили биланси предузећа и стекао увид у реално стање обавеза и потраживања.
Предлажу, такође, да се путем Инвестиционо-развојне банке РС, а у сарадњи са Владом, донесу мјере за субвенционисање каматне стопе од један одсто за сва извозно оријентисана предузећа и оних чија је производња заснована на супституцији извоза.
Белензада каже да би се спровођењем наведених мјера створили предуслови за деблокирање и окончање процеса приватизације државних предузећа, а тиме и улазак свјежих инвестиција које би барем зауставиле негативан тренд раста стопе незапослености.