Регион

Нове међуконтиненталне ракете – какве ће оне бити?

475px-Minuteman3launch

Русија и Кина врше модернизацију својих стратешких снага. Међутим за замену својих основних тешких ракета одабрали су различите прилазе.

Како је изјавио командант руске ракетне војске стратешке намене Сергеј Каракајев, Русија данас разрађује два типа потпуно нових међуконтиненталних балистичких ракета. Према руским јавним гласилима,- један од ових пројеката је гигантска ракета на течно гориво „Сармат“, која ће бити замена за совјетски ракетни систем РС-36М „Војвода“, добро познат на Западу под именом „Сатана“.

Ракетни систем „Војвода“ је дуги низ година био значајна компонента руских стратешких нуклеарних снага. То су најтеже међуконтиненталне балистичке ракете које данас постоје у свету. Њихова лансирна тежина превазилази 200 тона, а снажни ракетни мотори на течно гориво омогућавају да ракета носи 10 нуклераних бојевих глава и велики број средстава за продор кроз ПВО, као што су лажни циљеви. Домет ракете зависи од борбеног комплета и износи од 11 до 16 хиљада километара.

По својој маси, РС-36М може се једино упоређивати са кинеском међуконтиненталном ракетом DF-5, тешке 183 тоне. Кинеска ракета је мање савршена. Њој је потребан дужи период припреме пред лансирање: пуњење горивом траје до два сата. Због тога је ова ракета рањива приликом првог удара. Међутим НР Кина оставља 20-так ракета DF-5А које су сада једини кинески стратешки системи, који омогућавају гађање циљева у било којој тачки на простору САД.

Русија и Кина су одабрали различите приступе за замену својих основних тешких ракета. Русија се одлучила за развијање система РС-36 на новом техничничком нивоу. Опредељење за течно гориво је резоновано тиме, што ракете на чврсто гориво имају мању носивост. Русија очекује да ће у перспективи САД покренути развој противракетне одбране у свемирском простору, а такође ће јачати могућности ПРО у Европи. Тежа и моћнија ракета гарантовано ће моћи да продре кроз такву одбрану.

Осим тога, како каже командант ракетне војске стратешке намене Сергеј Каракајев, – ракета на течно гориво, са својим великим обимом корисног терета омогућава „реализацију и таквих могућности, као што је изградња стратешког високо прецизног наоружања без нуклеарних бојевих глава практично глобалног домета“. Русија може да производи наоружање високе прецизности без нуклеарних бојевих глава на основу међуконтиненталних ракета, уколико САД буду радили над таквим наоружањем. Паралелно са тешком ракетом на течно гориво, Русија разрађује и нову мобилну ракету на чврсто гориво, која ће бити замена у производњи система „Топољ-М“ и „Јарс“. На тај начин Русија жели да сачува за догледну будућност стратешке нуклеарне снаге, које се састоје од два основна чинилаца, – мобилних ракета и тешких ракета на течно гориво са базирањем у силосима, изјавио је он.

Што се Кине тиче, познато је да као допуна данашње производње мобилних ракета на чврсто гориво DF-31A у земљи се ради на знатно тежој ракети на чврсто гориво са раздвојивом главом са пројектилима. Ова ракета је такође одговор на на јачање америчких система противракетне одбране, међутим овај модел ће имати тешкоћа са постизањем домета и корисног терета, које имају постојеће DF-5.

Такав приступ одговара кинеској стратегији изградње нуклеарних снага. Кина од самог почетка није тежила нуклеарном паритету са САД, и основна је пажња била концентрисана на одржавању мање ракетне групације, која би била способна да преживи први удар и да одговори на њега. Сада такав приступ преживљава измене. Очигледно је да ће Кина морати да повећава број како балистичких ракета за лоцирање на подморницама, тако и међуконтиненталних балистичких ракета. Међутим још нису сазрели услови за промену стратегије.

Коментариши чланак

Коментара