Завршава се посета руководства Републике Српске Москви. После преговора са Владимиром Путином, ексклузивни интервју за „Глас Русије“ дао је председник РС Милорад Додик.
Господине Додик, у Москви сте за Републику Српску обезбедили кредит, као и испоруке мазута. О каквим је још пројектима у области енергетике било речи?
Ми смо пре неки дан овде потписали уговор са Гаспромом око испоруке гаса. То је за нас, за Републику Српску веома важно и јединствен тренутак у нашем пословању. Јер досада смо добијали гас преко разних посредника који су нам додатно обрачунавали високе таксе и ми смо имали скупе енергенте. Данас то добијамо директно и готово по доброј цени, а то омогућава да се тамо развијају пројекти који су базирани на гасу. Ми желимо да развијамо Јужни ток. Председник Путин је с тим веома упознат, и процедурама које су у том погледу предузимају, и његова подршка изградњи Јужног тока је апсолутна. И онога што смо планирали да радимо заједно са Гаспромом, а то је да градимо две термоелектране на гас, што ће обезбедити додатну енергетску стабилност Републици Српској и бити гарант те енергетске безбедности у далекој будућности.
Сада када се често праве паралеле између БиХ и Украјине, можемо да претпоставимо да је ситуација у овој земљи била разматрана током сусрета са руским председником?
За нас је увек важна позиција Русије везана за Дејтонски споразум у Босни и Херцеговини и то да се Русија принципијелно залаже да поштује међународни уговор који се зове Дејтонски. Русија је увек била против разних девијација тог споразума, који су наметнули најчешће странци. И зато је принципијелни став Русије на питањима Дејтонског мировног споразума веома важно. И данас је то исто председник Путин потврдио, да остаје на подршци Дејтонском мировном споразуму и да Република Српска као легални и легитимни део тог споразума има подршку и саме Руске Федерације.
Разговарали смо и о кризи у Украјини где се Русија залаже за стабилност и мир, и престанак било каквих насиља. Али свакако, не треба заборавити како је све то почело. Ранији председник Јанукович је само тражио неколико месеци одлагања парафирања тог споразума с ЕУ, што му наравно није било дозвољено, јер је Европа била нервозна и учинила је све да у Кијеву организује те крваве демонстрације које су касније и довеле до насиља на истоку Украјине. А сада, када су парафирали тај споразум, предвидели су пролонгирање његове реализације на годину и по дана. И поставља се питање смисла за све оно што се десило, за страдање у Украјини. У сваком случају, ми смо то и разумели. А што се тиче председника Путина, он је веома јасно нагласио позиције и потребе Русије да сарађује и да том погледу жели мир у Украјини и у свим деловима света. И да је Русија апсолутно фактор стабилности мира и да политика Русије није политика експанзионизма у том неком војном смислу, или која би могла да ремети односе. Да је Руска Федерација у том погледу посвећена стабилности миру и у Украјини и на другим дестинацијама света.
Господине председниче, говорите о привржености принципима Дејтонског споразума. Исто тако, много пута сте изјавили да је коначни циљ- независна Република Српска, што није баш у духу Дејтона…
Ми примарно остајемо на принципима Дејтонског споразума. Република Српска је унела своју сувереност. А масовне деградације Дејтонског споразума од стране међународне заједнице развиле су у БиХ расправу о томе на који начин ће се даље БиХ кретати. Ми тражимо да се врате на изворни текст о регуларизацији Босне и Херцеговине и против такве БиХ ми не бисмо имали ништа. С друге стране, из Сарајева се тражи додатна централизација и смањење надлежности Републике Српске. У таквом амбијенту ми сматрамо да је наш концепт, ако не буде повратка на принципијелне ставове Дејтона који је значајно урушен, значајно оскрнављен, да је сасвим легитимно и једини начин да се ми боримо за самосталност. Али наравно, то није примарно политичко питање данас, оно се разматра као могућности и ми не желимо да останемо без те могућности.

Предсједник РС, Милорад Додик и Предсједник Русије, Владимир Путин / © Фото: РИА Новости/Aleksey Nikolskyi
Ви подржавате независну Шкотску?
Апсолутно. Мислим да је требало дозволити неутралну средину за изјашњавање људи. Видели смо претходних дана веома-веома изражен притисак и медијско насиље над људима, један страховит притисак од стране свих који су против тога. Волео бих да могу честитати Шкотској, јер она стотинама година жели да обезбеди своју независност.
Извор: Глас Русије