Пчеларство Републике Српске на узлазној је путањи, а пчелари су развили добру технологију пчеларења и производе мед врхунског квалитета, што су показале и бројне анализе, рекао је предсједник Савеза удружења пчелара Републике Српске Радивој Максимовић.
Максимовић је пред почетак Првог научно–стручног савјетовања пчелара Републике Српске у Бањалуци рекао новинарима да је потребно искористити богатство природе, напомињући да Српска има повољне климатске услове и добре паше.
Према његовим ријечима, за даљи развој пчеларства Републике Српске потребна је добра организација откупа меда, а потребно је задржати квалитет.
Максимовић је навео и да постоји дефицит меда у БиХ и да сваке године буде увезено од 500 до 1.000 тона.
„Мед са цијелог подручја РС и ФБиХ може постићи добру цијену на европском тржишту“, рекао је Максимовић, истичући да су то показале и бројне анализе.
Максимовић је рекао да ће Прво научно–стручно савјетовања пчеларима пружити много новина о стању у пчеларству, изазовима и могућностима, нагласивши да пчеларство Републике Српске у знатној мјери прати савремена кретања у свијету.
Предсједник Савеза удружења пчелара сматра да ће пчеларство Републике Српске у наредном периоду доживјети процват, истичући да је у свијету дефицит квалитетног меда.
„Постоје велике залихе меда, али тај мед је доста лошег квалитета. Ми са нашим квалитетом можемо постићи добру цијену и освојити тржиште“, рекао је Максимовић.
Он је рекао да се пчелари сусрећу и са проблемима, наводећи климатске промјене, неконтролисано уништавање шумског биља, болести пчела, те питање организованог откупа.
Максимовић је рекао да се мед сматра лијеком, али да га треба конзумирати као превенцију и узимати редовно, као и све остале пчелиње производе.
Предсједник Свјетске пчеларске организације „Апимондија“ Жилс Ратија, осврћући се на проблеме у свјетском пчеларству, рекао је да је на тржишту током деценија била важна боја меда, цијена и кристализација.
„Посљедњих 15 година ти критеријуми више не постоје, сада је критеријум да нема никаквих резидуалних компонети или да су испод дозвољних лимита“, рекао је Ратија новинарима.
Он је навео да је мед из Републике Српске одличног квалитета, истичући да анкете и истраживања говоре да се више од 99 одсто производа показало као фантастично.
Савез удружења пчелара Републике Српске члан је „Апимондије“ – Свјетске пчеларске организације, окупља 54 пчеларска удружења из свих крајева Републике Српске. У њима је око 2.000 пчелара који имају око 150.000 пчелињих заједница.
Годишња производња меда износи између 1.500 и 3.000 тона. Петогодишњи просјек је од 10 до 20 килограма меда по кошници, зависно од пчеларских регија и временских прилика.
Скуп који је организовао Савеза удружења пчелара Републике Српске, у сарадњи са Свјетском пчеларском организацијом „Апимондија“, окупио је елиту у области пчеларства, еминентне домаће и стручњаке из Италије, Њемачке, Словеније, Србије, Хрватске и Црне Горе.
Покровитељ научног скупа су Влада Републике Српске, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске и град Бањалука.