Вијести, Регион

Казна за одбрану сузавцем често већа од казне за силовање

samoodbrana-fot-profimedia-1

Београд – Забрана ношења и коришћења сузавца у Србији је уређена са чак два закона, а ако би нека дама у самодбрани покушала да га употреби могла би добити казну и до пет година затвора.

Сваки пут кад у неком страном филму напасник крене на жену, она се спасе тако што из своје минијатурне торбице извади сузавац или дезедоранс који разбојнику прсне у очи. Након тога, напасник се хвата за главу, а она бежи колико је “ноге носе”.

Ако би у Србији, у којој се свакодневно догоди неко силовање, нека дама покушала тако да се одбрани, могла би да прође горе од онога ко ју је напао. Наиме, уколико употребите сузавац, можете зарадити затворску казну до пет година, а постоји могућност да она буде већа од оне коју ће добити напасник који је извршио силовање (од једне до 18 година, с тим што се високе казне ретко изричу). Разлог за високе казне, како кажу у полицији је тај што се сузавац убраја у гасно оружје.

Забрана ношења и коришћења сузавца у Србији је уређена са чак два закона – Закону о оружју и муницији, као и Крвичним закоником.

„Према Закону о оружју и муницији спрејеви се сврставају у гасно оружје које избацује или испушта гас и друге супстанце штетне по здравље. Кривичним закоником Републике Србије прописује се казна од шест месеци до 5 година за набављање, држањање и ношење гасног оружја“, објашњавају у МУП-у.

Такође, уколико помислите да се одбраните дезедорансом (уколико напаснику прснете дезедоранс у очи), који сигурно имате у торби, морали бисте прво проверити његов хемијски састав. Јер уколико садржи било коју супстанцу која може оштетити око, можете бити осуђени на казну затвора, као и за коришћење сузавца.

Адвокат Ђорђе Мамула каже да ове случајеве не треба генерализовати, али да је неопходно законски заштитити жене.

„Жене морају бити веома заштићене, јер су жене у дужем периоду најпониженије у овом друштву“, каже Мамула.

Продаја сузавца законом је забрањена, али га можете набавити у скоро сваком арми шопу као “анти-хунд” спреј, тј. спреј против уједа паса и то за 500 до 600 динара.

Док се за самоодбрану на овај начин може добити и 5 година затвора, силоватељ може проћи и са мањом казном. Кривичним закоником предвиђене казне за силовање су од једне до 18 година затвора, али су последњих година у Србији изрицане ниске казне.

Један од примера ниске казне за ово кривично дело који је шокирао јавност јесте пресуда Апелационог суда у Београду, с краја прошле године, којом је Милан Ћирић (54) из Ваљева осуђен на свега три године затвора за силовање малолетника!

Иако је реалан број силовања знатно већи, на територији Републлике Србије у 2012. години евидентирано је тек 85 кривичних дела силовања, а на подручју ПУ за град Београд 17 ових кривичних дела. За првих седам месеци ове године у Србији је евидентирано 40 силовања, док је у истом периоду на подручју Београда евидентирано четири.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *