Вијести, Регион

Јосиповић: Чему тужбе када се може разговарати

010149
Предсједник Хрватске Иво Јосиповић изјавио је да су међусобне тужбе Хрватске и Србије за геноцид настале у вријеме када се нису испуњавала очекивања у погледу сарадње с Хашким судом, али да се сада пита имају ли тужбе смисла, када се одређена питања могу рјешавати разговором и договором.

Он је подсјетио да су тужбе за геноцид настале у вријеме када се нису испуњавала очекивања ни у погледу сарадње са Хашким трибуналом.

„Сада су ипак неке нове околности. Оно што се ја увијек питам – а то је на нашим владама да одлуче, јесте ако можете нешто ријешити разговором и договором, имају ли тужбе смисла? Требало би процијенити и какви су изгледи, правна пракса, али то је, у случају Хрватске, у надлежности владе“, рекао је Јосиповић.

Хрватски председник је у интервју за радио Дојче веле рекао да у односима са Србијом остаје отворен низ мањих питања попут повратка избјеглица, бројна имовинска и сукцесијска питања, као и повратак умјетничких вриједности отетих за вријеме рата у Хрватској.

„Постоје и разлике у гледању на историју. Те разлике ће у једној мјери и остати. С тиме се морамо помирити, али нас то не смије спријечити да гледамо у будућност и градимо боље и квалитетније мостове од оних који су постојали до сад“, рекао је Јосиповић.

Говорећи о Хашком трибуналу, Јосиповић је оцијенио да је ријеч о позитивном феномену и историји, али да на жалост тај суд „није искористио оно што му је било на располагању као институцији од које се пуно очекивало“, рекао је Јосиповић.

„Послије ових 20 година рада Трибунала ствари свакако нису црно-бијеле. Хашки суд је имао својих добрих одлука. С некима можемо или не морамо лично бити задовољни. Оно што је важно јесте да је Хашки суд поставио пут ка сталном међународном суду. Ми у Хрватској смо незадовољни рецимо Вуковаром, незадовољни што неки злочини након Олује нису кажњени, али мислим да је то у првом реду грешка тужилаштва“, казао је хрватски лидер.

За злочине почињење у Хрватској, Јосиповић је рекао да све државе морају радити на томе да се починитељи казне, без обзира на националност и на то ко је био жртва.

“Дакле да сумирам: мислим да је Хашки суд позитиван феномен у историји, али да на жалост није искористио оно што му је било на располагању као институцији од које се пуно очекивало“, казао је хрватски предсједник.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *