Вијести, Регион

Јеремић: УН морају да се мијењају

028342
Председник Генералне скупштине Уједињених нација Вук Јеремић поручио је, гостујући на Харвардовој Кенеди школи државне управе, да УН морају да се мијењају и да је један од начина да се томе допринесе и организовање јавних дебата по осјетљивим питањима од значаја за савремене односе у свијету.

Јеремић је указао да је српско предсједништво то до сада чинило без обзира на негодовања и притиске који су долазили из појединих престоница.

Јеремић је, на скупу организован поводом десетогодишњице дипломирања класе 2003. позван као почасни гост, због чињенице да је као предсједник ГС УН један од најушпјешнијих студената те генерације овог престижног америчког универзитета. Декан Дејвид Елвуд је био модератор у једносатном разговору Јеремића са члановима академске заједнице Харварда.

Елвуд је, представљајући Јеремића, истакао да је он крајем деведесетих година активно учествовао у процесу демократских промјена и да је један од ријетких председника ГС који је изабран на непосредним тајним изборима од стране држава чланица УН.

„Одлучио сам да се кандидујем за то мјесто када је то мало ко очекивао, али то вас не би требало да чуди, јер се то у овој земљи дешава веома често“, узвратио је Јеремић.

Он је признао да су се САД активно ангажовале на томе да не буде изабран на место предсједника ГС УН, али да данас са представницима те земље коректно сарађује са функције на којој се налази.

Говорећи о промјенама у УН, Јеремић је казао му је савјетовано да се не бави том темом, то јест да би било боље да је избјегава.

„Поручено ми је да би било боље да не говорим о томе. Али, пажљиво сам проучио правила и установио да предсједник Генералне скупштине УН практично не може да буде опозван, тако да сам одлучио да радим онако како ми савјест налаже“, објаснио је Јеремић, добивши аплауз окупљених студената.

На питање на шта је највише поносан у свом мандату шефа српске дипломатије 2007-2012, Јеремић је рекао да је свјестан избор његове владе био да се у бескомпромисној борби против једнострано проглашене косовске независности користе искључиво правна и дипломатска средства.

„Одржали смо мир и наставили европски процес“, истакао је бивши министар спољних послова Србије.

Он је као један од успјеха током предсједавања ГС УН навео јавну дебату о раду међународног кривичног правосуђа, која је била највећа у историји УН.

„Такође, веома је важна била и расправа о климатским промјенама, а вјеровали или не, никада се то питање у ГС УН као тематска дебата до сада није покретало“, рекао је Јеремић.

Једно од питања тицало се и НАТО интервенције 1999. године, коју је Јеремић оцијенио као ужасну грешку.

„Питање статуса Косова и даље није рјешено“, додао је он, додавши да ту нема много додирних тачака са Сиријом, коју види као можда и најтеже питање на свјетској сцени у последњих неколико деценија.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *