ЗAГРEБ – Представници невладиног сектора у Хрватскоj упутили су писмо папи фрањи у коме су изразили забринутост због ставова кардинала Jосипа Бозанића и неколико бискупа о двоjезичним таблама у Вуковару, jавили су хрватски медиjи.
У писму поглавару Римокатоличке цркве истиче се да су кардинал Бозанић и неколико бискупа jавно исказали противљење двоjезичности у Вуковару.
„При томе су у jавним обраћањима коришћене синтагме коjе нимало не доприносе миру и помирењу, већ воде продубљивању сукоба“, наводи се у писму.
Цивилни сектор моли папу да хрватском друштву, а посебно хрватским бискупима, упути поруку хришћанске наде и мира.
Виши саветник у удружењу „Гонг“ Mарина Шкрабало изjавила jе да jе писмо мотивисано дугогодишњим праћењем порука коjе се односе на низ све гласниjих чинова насиља усмерених на Србе у Хрватскоj.
Oна jе рекла да из црквених кругова не постоjе инициjативе ка помирењу и диjалогу.
У Вуковару се од септембра води кампања против увођења двоjезичности на шта су Срби коjи тамо живе стекли право применом уставног Закона о поштовању права мањина.
Вуковарски ветерани окупљени око „Стожера (штаба) за одбрану хрватског Вуковара“ жестоко се противе увођењу двоjезичности, а на њихову и инициjативу Хрватске демократске заjеднице градске власти Вуковара су недавно измениле Статут града. Tим изменама Вуковар jе проглашен градом посебног пиjетета, а ћирилица jе, иако jе то супротно уставном закону, проглашена непожљеном.
Срби у Вуковару су били против такве одлуке, па су заштиту затражили у Уставном суду.
Срби у Вуковару су право на ћирилицу стекли након обjављивања резултата пописа становништва из 2011. године, коjи jе показао да у том граду живи више од 35 одсто грађана српске националности, што вуковарски бранитељи не признаjу.