Послије прве промоције у Загребу књига ,,Историографија холокауста у Југославији,, представљена је и у Градишци. Аутор књиге епископ Јован Липљански, викарни епископ патријарха српског у Пећкој патријапшији, до своје 18 године живио је у овом граду на ријеци Сави.
Књига ,,Историографија холокауста у Југославији,, настала је током постдипломских студија владике Јована Ћулибрка у Израелу. Иако научно дјело писана је на специфичан начин. Говорећи о књизи, Радана Вила Станишљевић је оцијенила да је писана „ријетко јасним стилом који помало нагиње на поетски, а говори о ужареном простору холокауста о томе како се једна Југославија распадала у огњу рата, и тако се у том распаду распадала и мисао о холокаусту.“
Холокауст се на нашим просторима углавном тумачи према потребама дневне политике наглашава епископ Јован. Због те чињенице и 60 година послије завршетка Другог свјетског рата тачан број жртава се не зна.
„Један кривац је држава Југославија, социјалистичка Југославија која је потпуно занемарила истраживања страдања у Другом свјетском рату, шта више отворено их је опструирала и лажирала суштину страдања јер је било наметнуто да су то страдали антифашисти од апстрактних фашиста. Са друге стране ми не можемо очекивати од државе или неког другог да брине нашу бригу. Онај који није записао онолико чланова своје породице колико може такође је кривац за недостатак истине, рекао је епископ Липљански.
Епископ Јован је на промоцији говорио и о тренутним приликама на Космету и тешком положају преосталог Српског живља.