Зорана Михајловић, министар енергетике, одбацила спекулације „да неко из власти кочи градњу овог гасовода.”
Одлагање почетка градње магистралног гасовода „Јужни ток”, за који је било најава да би могао да почне да се гради у децембру прошле године, нема везе са Србијом. Наша земља је учинила све што је било потребно да посао крене, потврдила је за „Политику” др Зорана Михајловић, министар енергетике, одбацујући спекулације „да неко из власти кочи градњу овог гасовода”, због чега се наводно Алексеј Милер, први човек „Гаспрома”, пожалио првом потпредседнику владе Александру Вучићу.
– За протеклих пет месеци усвојен је Закон о „Јужном току” и експропријацији земљишта без којих градња није технички могућа. Осим тога, донесен је и правилник о гасоводу притиска 16 бара неопходан да би полагање цијеви могло да почне. Осим тога, влада је обезбиједила 170 милиона евра из буџета за ову годину, који ће управо ићи почетак експропријације земљишта преко ког ће „Јужни ток” проћи – објаснила је она.
Истовремено је, каже Михајловићева, формиран и државни комитет који се бави ови послом, а тренутно се разговора и о отпису дуга „Србијагасу” од око 190 милиона евра које дугује Нафтној индустрији Србији. Михајловићева каже да је градња започела у Русији, али да није у Бугарској, куда цијеви такође пролазе и одакле улази у Србију. Што се Србије тиче, чека се зелено свјетло фирме која се бави градњом „Јужног тока” да градња и физички крене.
Упитана да ли је Милер приликом прошлонедјељне посјете говорио о кашњењу и помјерању рокова за градњу „Јужног тока”, Михајловићева каже, да је поновио да ће све бити урађено у предвиђеном року и да би 2016. године први гас требало да потекне.
Сазнаје се да би градња у Србији могла да почне крајем ове или почетком наредне године постављањем камена темељца за прву компресорску станицу.
Војислав Вулетић, предсједник Удружења за гас Србије, каже да спекулације о томе да неко у влади кочи почетак градње „Јужног тока” долазе од истих оних људи који годинама подржавају градњу „Набука”, америчког гасовода, за који нема резерви гаса, нити било какве шансе да буде изграђен.
Упитан ко су ти, он одговара да се ради о онима који лобирају да се умањи зависност Србије од руског гаса и зато пуштају овакве пробне балоне, али неуспјешно.
– Градња „Јужног тока” иде по плану. То је потврдио и први човек „Србијагаса” Душан Бајатовић више пута. То што су Руси почели у децембру да граде „Јужни ток”, а Србија још није, не доводи у питање да ли ће гасовод проћи преко Србије. И када су Нијемци градили „Сјеверни ток”, није градња у исто вријеме кретала свуда, него тек када су цеви дошле до њемачке обале, почело је полагање цијеви у Њемачкој – објашњава Вулетић.
Он каже да има још времена да цијеви стигну и до Бугарске, па тек потом до нас, напомињући да Русе чека велики посао полагањем цијеви по дну Црног мора. С обзиром на то да се цијев наставља на цијев, потребно је вријеме да цјевовод дође до Србије. Реално је да то буде крајем ове или почетком наредне године.
Осим ових 170 милиона евра предвиђених у буџету за градњу „Јужног тока”, остатак пара биће обезбијеђен кредитом. За власнике парцела преко којих ће гасовод проћи намијењено је 24 милиона евра, чиме би требало да буде плаћан откуп 8.000 хектара земљишта за „Јужни ток”. Према последњим подацима већ их је око 5.000 пристало да држави продају земљиште, с тим што се чека издавање грађевинске дозволе.
Остаје, међутим, питање колике ће бити потребе Србије за гасом. Због непостојања паритета цијена енергената у Србији, гдје је гријање на струју јефтиније од грејања на гас, потрошња гаса последњих година опада, па се тако доводи у питање и извесност стратегије према којој би до 2014. године Србија требало да има око 450.000 гасификованих домаћи