Иако посљедњих седмица цијена нафтне и нафтних деривата диљем свијета константно опада, према наводима Министарства трговине Федерације БиХ, у већем бх. ентитету ће у наредном периоду ипак доћи до пораста цијене дизела и аутоплина.
Према посљедњим подацима са тржишта нафтом и нафтним дериватима до којих су дошли дописници агенције Анадолија, цијене нафте у Сједињеним Америчким Државама и Европи су претходних седмица опале испод 107 и 110 долара по барелу.
Нафтни трговци у Америци и Европи посљедњих седмица су значајно оборили цијену најважније енергетске сировине због очекивања одлуке Америчке централне банке да ублажи, а потом и укине, стимулативни програм за помоћ америчкој привреди.
Стимулативна политика ФЕД-а, која се примјењује од избијања велике финансијске кризе, подстакла је рекордан пад каматних стопа у САД-у, али и многим другим земљама, док би ублажавање и укидање таквог програма у знатној мјери утјецало и на појефтињење нафте, али и других виталних сировина у свијету.
Ипак, цијене нафте и нафтних деривата у земљама Балкана, укључујући и Босну и Херцеговину, посљедњих неколико мјесеци константно су расле или се уопште нису мијењале, док се истовремено нису значајније поправљали најважнији економски параметри земаља региона попут стопе незапослености, просјечне плате, просјечне пензије и бруто домаћег производа.
Тако је, према посљедњим подацима на појединим бензинским пумпама у Федерацији Босне и Херцеговине, већ дошло до повећања цијена евродизела за пет фенинга, па литар безоловног 95 октана кошта 1,20 евра и дизела 1,20 еура.
Од земаља региона Балкана, највеће цијене нафте су у Црној Гори, гдје тренутно цијена бензина 95 износи 1,38 и дизела 1,29 евра, што је исто као и у претходних неколико мјесеци и та цијена је скоро као у неким богатим европским земљама.
Надаље, цијена литре безоловног 95 октана у Хрватској, према посљедњим подацима БИХАМК-а, износи 1,40 евра и дизела 1,31 евра, што је незнатно мање у односу на цијене нафте прије неколико седмица.
Такође, најновија цијена литре безоловног 95 октана у Албанији износи 1,29 евра и дизела 1,28 евра што је скоро исто у поређењу са цијенама нафте и нафтних деривата у тој земљи у протеклих неколико седмица.
Према посљедњим подацима БИХАМК-а, у Србији бензин 95 кошта 1,32 евра, колико кошта и литар дизела, што је за неколико фенинга скупље у односу на цијене ових деривата претходних седмица.
Од европских земаља, још увијек најскупље гориво точе становници Норвешке гдје литар безоловног 95 кошта 1,92 евра, а цијена дизела је 1,75 евра што је за око 0,05 евра јефтиније у односу на претходне мјесеце.
Такође, према посљедњим подацима БИХАМК-а, у Аустрији литар безоловног бензина 95 октана износи 1,42 евра и дизела 1,35 евра, док је у Данској литар безоловног 95 октана износи 1,63 евра и евродизела 1,44 евра.
Французи за литар безоловног бензина 95 октана тренутно плаћају 1,55 евра и дизела 1,41 евра, што је, исто тако, за неколико фенинга мање у односу на цијене ових нафтних деривата прошлих мјесеци.
Такође, претходних мјесеци је и у Њемачкој дошло до пада цијена нафте, па тако тренутна цијена безоловног 95 октана износи 1,61 евра, а дизела 1,39 евра.
И у Шведској је у претходних неколико мјесеци забиљежен значајан пад цијене нафте и нафтних деривата, па тако литар безоловног 95 октана у тој земљи кошта 1,68 евра, а дизела 1,66 евра.
С друге стране, најниже цијене у Европи су и даље у нафтом богатој Русији гдје литар безоловног 95 кошта 0,73 евра, док је литар дизела 0,75 евра, што је такође за око три фенинга мање него пријашњих мјесеци.