Бањалука – Изложба архивских докумената „Млада Босна и Сарајевски атентат“ отворена је у галерији Академије наука и умјетности Републике Српске у Бањалуци у присуству бројних личности из јавног и културног живота РС.
Отварању изложбе у четвртак увече присуствовали су и члан Предсједништва БиХ из реда српског народа Небојша Радмановић, потпредсједник Српске Емил Влајки, предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић, генерални конзул Србије у Бањалуци Владимир Николић и велики број академика.
Значајну поставку, која говори о важним догађајима у историји српског народа, организовао је Архив Републике Српске поводом обиљежавања сто година од почетка Првог свјетског рата. Аутор изложбе, која је подијељена у пет цјелина, је помоћник директора Архива РС Бојан Стојнић.
– На овој значајној културно-историјској манифестацији свједочимо једној великој трагедији – рекао је отварајући изложбу предсједник Академије наука и умјетности РС Рајко Кузмановић.
Подсјетио је да ће се 28. јуна, на Видовдан, навршити сто година од Сарајевског атентата.
Велики број манифестација, како је рекао, одржава се не само у РС, већ и у Великој Британији, Француској, Њемачкој, Аустрији и Србији поводом овог догађаја.
– У Српској ће бити одржано десетак већих манифестација. Права значајнија је ова изложба републичког нивоа. Она је најбољи и најконкретнији начин да се покажу оригинална документа која не дају да се фалсификује истина – истакао је Кузмановић.
Указујући да живимо у свијету пуном парадокса и превара у којем се неистине пласирају као истине, сматра да овакве изложбе докумената демантују и спречавају лаж.
– Документа јасно показују ко је ко био на почетку, у току и на крају Првог свјетског рата – закључио је Кузмановић.
На значај писаних докумената, који су остали као свједоци једног времена, указао је и директор Архива РС Душан Поповић.
Аутор изложбе Бојан Стојнић подсјетио је да је атентат „Младе Босне“ на аустроугарског престолонасљедника Франца Фердинанда догађај који је већ сто година у центру пажње, не само научника, публициста и политичара него и широких народних маса.
Изложба је, каже, подијељена у цјелине: „Млада Босна“, „Завјереници и извршиоци Сарајевског атентата“, „Сарајевски атентат“, „Јулска криза 1914“ и „Страдања Срба у БиХ“.
– Иако је Сарајевски атентат у контексту свих догађања имао споредни значај, он је био повод једном великом рату који је отворио нову епоху у свијету и Европи. Рата би било и без атентата – рекао је Стојнић.

Документа демантују и спречавају лаж
Берлински лист
– У Првом свјетском рату срушена су четири велика царства, аустроугарско, руско, њемачко и нешто касније турско. Један берлински лист писао је почетком августа 1914. године да је са почетком тог рата наступила буржоаска револуција Јужних Словена у пуном замаху, те је пуцањ у Сарајеву био једно поглавље ове револуције – каже Бојан Стојнић.
Извор: Глас Српске