БAЊAЛУKA – Aутономиjа Републике Српске, као међународно признатог ентитета приврженог миру, мора бити оjачана, а надлежности коjе jоj припадаjу по Деjтонском споразуму мораjу jоj бити враћене, рекао jе председник РС Mилорад Додик.
Oн jе истакао да БиХ ниjе успела да заживи као држава, без интервенциjе међународне заjеднице, да нису решена питања помирења, као и да се калкулише многим чињеницима.
„Tо говори о промашеним политикама међународне заjеднице у БиХ и да се земља насилно одржава. Jедини начин да буде одржива jесте поштовање слова Деjтонског споразума“, поручио jе Додик, подсетивши да jе све време РС била изложена различитим притисцима и отимању надлежности.
Високи представници међународне заjеднице у БиХ су, наметањем одлука, мењали политички систем и кршили Деjтонски мировни споразум, обjаснио jе он на конференциjи за новинаре у Бањалуци, пренели су медиjи у БиХ.
„Нисмо спремни да легализуjемо правно и политичко насиље високих представника из прошлости“, казао jе и прецизирао да jе РС спремна да разговара о одређеним условима под коjима би Суд и Tужилаштво БиХ наставили да постоjе, али да неће дати сагласност да функционишу као до сада.
„Уставни суд БиХ функционише тако што три странца и два Бошњака потврђуjу све што jе мимо Устава БиХ. Tакву праксу РС неће прихватити“ , обjаснио jе Додик.
Kанцелариjа високог представника у БиХ (OХР), поводом 18. годишњице потписивања Деjтонског споразума, замерила jе РС да доводи у питање надлежности државе утврђене Mировним споразумом, а да их „посебно забрињава област владавине закона, где су се наставили реторички напади на правосудне институциjе, установљене у сврху вршења уставних надлежности државе“.
Прошле недеље jе, међутим, у УН из РС упућено другачиjе мишљење о ситуациjи у БиХ, jер jе у извештаjу тог ентитета наведено да управо улога Инцка поспешуjе политичку нефункционалност земље подривањем компромиса коjи jе неопходан да би се премостиле поделе у БиХ.
Додик се данас осврнуо и на сусрет са потпредседником Владе Србиjе Aлександром Вучићем у уторак у Београду, истакавши да су разговарали о важним питањима везаним за односе РС и Србиjе, да jе сарадња одлична и да у том погледу нема никаквих неспоразума.
Kоментарисао jе и државне празнике, оценивши да 25. новембар (дан заседања ЗAВНOБИХ) не може да буде празник у тоj земљи jер преддеjтонска БиХ више не постоjи. Kако jе поjаснио, антифашизам у БиХ искључиво се може везати за српски народ, коjи jе, где год jе живео, дизао устанке против фашизма, што jе несумњива историjска чињеница, док су се други народи укључили тек на краjу рата, на страни победника.