Премијер Ивица Дачић каже да одлуке Приштине о забрани његовог одласка на Косово представљају директну опструкцију Бриселског споразума.
Он је истакао да својим ставом ни на који начин не уцјењује ЕУ и поручио да, ако ЕУ ову ситуацију сматра нормалном, он „нема интереса да више учествује у дијалогу са Приштином“.
Дачић је рекао да је добио најаве да ће Приштина донијети такве одлуке и да је о томе обавијестио шефа делегације ЕУ и представнике земаља Квинте (САД, Британија, Француска, Немачка и Италија).
„Неки представници земаља ЕУ послали су ми поруку да не могу ја да уцјењујем Европску унију. Људи, освјестите се! Нама су забранили улазак на Косово, одлучите прво о томе, а лако ћете послије са мојим уцјенама. Никаквих уцјена нема. Водите дијалог са оним ко може да оде на Косово“, рекао је Дачић на конференцији за новинаре са потпредсједником турске владе Бекиром Боздагом.
Он је примијетио да су се највиши европски званичници хитно огласили поводом неких забрана недавно донесених у Србији, а да се поводом овога још нико није огласио.
„Ако је то за Европску унију нормално, немам више интереса да учествујем у томе“, рекао је Дачић.
Он је нагласио да је Србија за мир и дијалог, али да нико не може да је понижава. Како је додао, интерес Србије је да се овај преговарачки процес настави.
„Европска комисија се још није огласила поводом овога. Доста је било таквог односа. Ми који смо у влади због државног интереса смо ризиковали и живот и каријере и сада ће неко да нас понижава и да доноси овакве одлуке. Ако неко не схвата – ово је директна опструкција Бриселског споразума.“
Дачић је додао да је прихватио позив високе представнице ЕУ да у понедјељак дође у Брисел да разговара о свим проблемима.
„Нећу дозволити да ме ико понижава. Нека траже другога за преговоре, надам се да ово неће бити мој последњи одлазак у Брисел на дијалог, а ако и буде тако – неће ми баш недостајати“, поручио је он.
Дачић је рекао да је смисао његове посјете која је била најављена за поподне у Штрпцу да позове Србе да изађу на изборе које је расписала Приштина и који ће се обавити у складу са приштинским правилима.
Премијер Србије је рекао да се не може говорити о повјерењу у дијалогу, ако је њему као потписнику Бриселског споразума онемогућено да оде на Косово.
„Сматрамо да је ова одлука усмјерена против Бриселског споразума и да је у питање доведен кредибилитет и Брисела, а не само мој. Ја сам достојан да сједим поред Кетрин Ештон, али не могу на КИМ? То је увреда и за Ештон“, рекао је Дачић.
Подсјетивши да је косовска министарка Фљора Читаку била у посјети Београду, Дачић је нагласио да је ово питање за њега принципијелно.
„Или у нечему учествујемо искрено и отворено, или је све ово празна прича.“ Дачић је истакао да само очекује да се спроведе оно што је договорено и додао да на Косово не жели да улази ни кришом ни силом и да је као премијер поштовао процедуру.