Вијести, Регион

ЦИН: Кељмендијева плата 360 КМ – имовина шест милиона

031972

Насер Кељменди је просјечном плаћом од 360 КМ и предузећима која послују са губитком у Сарајеву стекао имовину вриједну шест милиона КМ, пише Центар за истраживачко новинарство.

Балкански бизнисмен Насер Кељменди, којег полицајци у регији описују као вођу моћне криминалне организације, пријављивао је минимална примања у Босни и Херцеговини, а његова предузећа у Сарајеву су пословала са губицима.

Кељменди је у посљедњих шест година пријављен као запослени у властитом Хотелу Каза Гранде на Илиџи, са просјечним мјесечним примањима од око 360 КМ, показују документи до којих су дошли новинари Центра за истраживачко новинарство. Нјегова плата је у рангу са минималном платом у БиХ у том периоду.

Кељменди је у Сарајево доселио 1988. године. Напустио га је због рата, али се поново вратио 1998. године, када је добио и бх. држављанство. До 2006. године није плаћао порез на лична примања у Федерацији БиХ, а у овом периоду његова имовина је знатно увећана.

Кељменди недоступан правосуђу БиХ

Министарство унутрашњих послова и Тужилаштво Кантона Сарајево, а посебно Тужилаштво БиХ, нису адекватно реаговали у случају највећег нарко-боса на Балкану Насера Кељмендија, због чега је, између осталог, он данас недоступан правосуђу БиХ.

Рекао је то “Гласу Српске” делегат у Дому народа Парламента БиХ Крстан Симић, који је још у мају Министарству правде БиХ упутио делегатско питање зашто ниједно надлежно тужилаштво пет година није предузело никакве процесно-правне радње у “случају Кељменди”.

Симићу је из Министарства правде тек недавно одговорено да је овај случај у надлежности Министарства безбједности БиХ и да су у овај случај укључени тек 7. маја ове године, када је Тужилаштво БиХ покренуло поступак екстрадиције Кељмендија са Косова у БиХ.

Кељменди је заједно са Фуадом Никћијем, једним од војника из његове криминалне групе, ухапшен 5. маја у Приштини, на основу Интерполове потјернице, коју је у септембру прошле године расписао Суд на захтјев Тужилаштва БиХ.

Кељменди се у БиХ сумњичи за организовање убиства једног од највећих сарајевских мафијаша Рамиза Делалића Ћеле, трговину дрогом и многа друга тешка кривична дјела.

Кељмендију је послије истека једномјесечног притвора 9. јуна он продужен за још четири мјесеца.

Симић каже да институције нису смјеле да допусте да им Кељменди измакне.

– Министарство унутрашњих послова и Тужилаштво Кантона Сарајево, а посебно Тужилаштво БиХ, пропустили су да реагују и зато ће увијек остати траг да посао није урађен онако како је требало. Због њиховог недјеловања пропуштена је шанса да се Кељменди, ако је крив, процесуира, а ако није, пусти. То би био доказ постојања правне државе – истакао је Симић.

Нагласио је да је “случај Кељменди” упозорење да институције у БиХ не дјелују на вријеме.

Додао је да је сигуран да ће Кељменди имати повлашћено суђење на Косову, јер је технички врло тешко извести суђење у Приштини која је хиљадама километара удаљена од Сарајева, гдје су докази и свједоци о кривичним дјелима која му се стављају на терет.

Кељмендијев адвокат Бесник Бериша рекао је да је Суд у Приштини одбацио наводе да је његов клијент један од шефова организованог криминала и трговине наркотицима, те да му на Косову једино може бити суђено за учешће у убиству држављанина БиХ 2007. године, истичући да је процес екстрадиције БиХ затворено поглавље.

Из Тужилаштва БиХ јуче нису одговорили на питања “Гласа Српске” да ли је тужилаштво из Приштине тражило документацију у вези са Кељмендијем, да ли је она уступљена и да ли ће Тужилаштво БиХ сарађивати са приштинским правосуђем у овом предмету.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *