Најсложенији предмети ратних злочина на нивоу БиХ морају бити приоритетно рјешавани, а нацрт закона о судовима и измјене Закона о Високом судском и тужилачком савјету БиХ треба да буду хитно завршени како би се избјегао конфликт у примјени различитих прописа.
Наглашено је то у препорукама Европске комисије издатим послије четврте рунде структуралног дијалога о реформи правосуђа између БиХ и Европске уније, која је 8. и 9. априла одржана у Брчком.
– Хитно се позива Министарство правде БиХ да до краја априла 2013. заврши нацрт закона о судовима БиХ, започне процес јавних консултација и затражи мишљење Венецијанске комисије – истиче се и додаје да се исто очекује за измјене Закона о ВСТС-у.
ЕК је констатовала напредак у преношењу предмета ратних злочина са нивоа БиХ на друге нивое власти.
– Преостали број заосталих најсложенијих предмета ратних злочина на нивоу БиХ мора бити приоритетно рјешаван – истакли су из Европске комисије, а министарства финансија позвана су да хитно одобре потребни новац, како би ВСТС могао објавити конкурс за пријем потребних кадрова.
У ладицама правосудних институција БиХ годинама стоје неријешени предмети „Добровољачка улица“, „Тузланска колона“, „Силос“, „Атиф Дудаковић“.
Брисел очекује да најкасније до краја маја 2013. буду усвојени планови рада тужилаштава и ажурирана процјена потребних ресурса за процесуирање предмета ратних злочина на свим нивоима. ВСТС-у до краја маја треба да буду достављени рокови за рјешавање броја заосталих предмета.
Истакнуто је да постоји разумијевање за успостављање апелационог суда и потреба да се надлежност судова објективизује.
– Наглашава се потреба да се регулише питање сукоба интереса у правосуђу на свим нивоима, како о питању превенције тако и сузбијања – наводи се у препорукама.
Из ЕК су рекли да све претходне препоруке нису реализоване, те да им се без даљег одгађања мора посветити пажња.
Министар правде РС Горана Златковић рекла је раније да очекује да се кроз дијалог дође до заједничких рјешења.
– Приговорили смо одређеним рјешењима у закону о судовима. Не знамо како ће се све одвијати, али док водимо дијалог, има шансе за постизање договора – рекла је Златковићева.
Вијеће
Европска комисија истиче да о питању примјене закона у предметима ратних злочина биљежи тренд Суда БиХ који ретроактивну примјену кривичног закона цијени од случаја до случаја. С циљем усклађивања закона и честог консултовања предлаже се оснивање заједничког вијећа највиших судских инстанци.