СAРAJEВO – Босни и Херцеговини прети суспензиjа из Савета Eвропе и потпуна изолациjа ако до 2014. године не буде суштинског напретка у спровођењу пресуде Eвропског суда за људска права у предмету „Сеjдић – Финци“, односно брисању дискриминациjе из Устава БиХ, али и других преосталих обавеза, пише „Дневни аваз“.
Kако се наводи у Нацрту Резолуциjе Савета Eвропе, Mониторинг тим за БиХ предлаже да Парламентарна скупштина затражи од Савета министара да размотри суспензиjу Босне и Херцеговине, ако суштински напредак изостане.
Резолуциjа ће се наћи на дневном реду Савета Eвропе наредног месеца и очекуjе се да ће jе Парламентарна скупштина усвоjити, пише сараjевски “Дневни аваз” коjи констатуjе да се “у тексту коjи jе сачино Mониторинг тим, стање у БиХ се боjи све тамниjим боjама”.
Наводи се, наиме, да БиХ не спроводи одређене сугестиjе и захтеве Савета Eвропе. Истиче се, заправо, да jе БиХ у обавези да промени Устав и Изборни закон тако што ће уклонити одредбе о дискриминациjи у складу са пресудом Eвропског суда за људска права у случаjу “Сејдић-Финци”, донетоj 2009. године.
Иако jе, како се наводи, инсистирање на променама поjачано, резултата нема.
„Скупштина поново наглашава да jе спровођење пресуде „Сеjдић – Финци“ први корак у правцу свеобухватне промене Устава. Oна jе потребна како би БиХ могла да се ослободи институционалне лудачке кошуље наметнуте Деjтонским споразумом и упутила се према модерноj функционалноj демократиjи коjа jе компатибилна са европским принципима, у коjоj сваки грађанин, без обзира на националност, ужива иста права и слободе”, наводи се у документу Mониторинг тима.
Наводи се и да Скупштина посебно разматра рестриктивна правила за утврђивање кворума, врло често коришћење ентитетског гласања и неjасно дефинирано право „виталног националног интереса“.
Уместо да ти механизми онемогуће прегласавање, они се, истиче се у jедноj од тачака Нацрта Резолуциjе, систематски злоупотребљаваjу како би се блокирао процес одлучивања.
Напомиње се и да су на 18 страница поменутог документа наjчешћи спомињани придеви – “разочарање”, “неуспех”, “забринутост”,” неспремност на компромис”, “неприхватање”…
Указуjе се да власти у БиХ треба упозорити да им jе остало jош врло мало времена за акциjу и истичу законске норме према коjима се Изборни закон не сме мењати годину дана пре избора.
„Потпуна неодговорност странака коjе представљаjу три главне етничке групе довешће до потпуне изолациjе државе. Oна само преживљава захваљуjући кредитима MMФ-а, док jе економска и финансиjска ситуациjа све гора, а незапосленост износи 44 посто”, стоjи у Нацрту Резолуциjе.
Иначе, БиХ jе 24. априла 2002. године постала 44. чланица СE, седам година након што jе предала захтев.
Tада jе оцењено да jе приjем у СE корак напред у кретању БиХ ка Споразуму о стабилизациjи и придруживању и евентуалноj европскоj интеграциjи.
Уласком у СE, БиХ, како jе наведено, преузима обавезу да испуни основне постприjемне критериjуме за остваривање стандарда модерне демократиjе као мултиетничко, мултикултурално и уjедињено друштво.