Комитет министара Савјета Европе ће почетком октобра анализирати имплементацију пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру у предмету “Сејдић и Финци” против БиХ” те ће затражити објашњење и одговор од институција БиХ зашто до сада пресуда није имплементирана и када ће бити имплементирана, казала је шеф канцеларије Савјета европе у БиХ Мери Ен Хенеси подсјећајући да је рок за имплементацију пресуде био прије двије и по године што је шест мјесеци након што је пресуда донесена.
Потом ће Парламентарна скупштина Савјета Европе почетком октобра разматати извјештај о напретку БиХ ка Европској унији и одлучити шта ће бити посљедице неимплементације пресуде у предмету “Сејдић и Финци” у Устав БиХ, али и Изборни закон БиХ прије општих избора 2014. године – појаснила је Хенеси.
Шеф канцеларије Савјета Европе није могла говорити о каквим се посљедицама за БиХ ради, али је нагласила да уколико се избори организују у октобру 2014. онда морају бити расписани у мају због чега је јасно да је остало још врло мало времена за спровођење пресуде.
Савјет Европе ће врло пажљиво посматрати изборе 2014. и начин на који ће се све одвијати, а до прољећа сљедеће године мораће видјети да ће бити организовани у складу с пресудом Европског суда за људска права – нагласила је.
С тог становишта, она каже, да се не може са сигурношћу тврдити да ће бити посљедица, али ће институције Савјета Европе морати узети у обзир чињеницу да држава чланица Савјета Европе и даље није у могућности гарантовати потпуна људска права свим својим грађанима.
Премијерка Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да је због рокова који су се приближили, више оптимистична, да је могуће да се бх. политички лидери договоре о рјешењима провођења пресуде у предмету “Сејдић-Финци” и додала да непровођење пресуде представља формалну препреку у даљњем кретању БиХ ка Европи.
Предсједник Странке демократске акције Сулејман Тихић раније је казао да ће представници ове странке трагати за рјешењима која ће бити у складу с Европском конвенцијом о људским правима, али неће пристати на асиметрична рјешења.
С друге стране, предсједник Српске демократске странке Младен Босић изјавио је да не види никакве помаке за рјешавање питања „Сејдић-Финци” и изразио бојазан да би, ако оваква ситуација остане до октобра, БиХ могла бити проглашена „као немогућ случај”, додајући да се чека договор политичких странака у Федерацији БиХ.