ЛОС АНЂЕЛЕС – Драма „12 година ропства” освојила је ноћас награду Америчке академије за најбољи филм ушавши тако у историју као први филм црног режисера који је освојио највеће признање у 86-годишњој историји Оскара.
Бескомпромисни портрет ропства у Америци пре Грађанског рата британског режисера Стива Меквина такође је донео Оскаре Лупити Њонг’о за најбољу споредну женску улогу и Џону Риплију за најбољи адаптирани сценарио рађен према мемоарима Соломона Нортупа, слободног црнца продатог у ропство у Луизијани.
„Сви заслужују не само да преживе већ да живе и ово је најважније завештање Соломона Нортупа”, рекао је Меквин примајући Оскара.
Његов филм био је бољи од свемирског трилера „Гравитација” мексичког режисера Алфонса Куарона који је и поред тога покупио седам Оскара укључујући и Оскара за најбољу режију, што је прво такво признање дато једном латиноамеричком режисеру.
Куарон (52), који је као дете желео да буде астронаут, је у свом говору захвалио Сандри Булок која игра у филму. „Сенди, ти си ‘Гравитација’, ти си душа и срце филма. Сјајан си сарадник и једна од најбољих људи које сам упознао”.
„Гравитација” је суверено владала у „техничким” категоријама за најбоље визуелне ефекте и кинематографију.
У једној од најжешћих конкуренција последњих година, око 6.000 гласача америчке Академије за филм и науку наградило је нискобуџетни „Пословни клуб Далас”, филм о првим АИДС активистима са три Оскара, укључујући два за глумце Метјуа Меконахија и Џареда Лета.
Меконахи је награђен за најбољу мушку улогу за портрет хомофоба који постаје жртва АИДСа. Меконахи је за улогу Рона Вудруфа смршао 23 килограма.
У свом обраћању Меконахи (44) ује рекао да су му потребне три ствари да би преживео: Бог, породица и неко на кога може да се угледа.
Када је имао 15 година, рекао је он, одлучио је да тај неко буде он сам за 10 година. Десет година касније, рок је померио за још десет. И потом још десет.
„Мој херој је увек 10 година далеко”, рекао је глумац. „Никада то нећи постићи али због тога стално имам некога да се угледам”.
Његов колега Џаред Лето добио је Оскара за најбољу споредну улогу за ролу неочекиваног Вудруфовог пословног партнера, трансродне жене Рејон.
„Ово је за 36 милиона људи који су изгубили битку са АИДС-ом”, рекао је ЛЕто. „За све оне који су осетили неправду због тога кога воле и ко су”.
Аустралијанка Кејт Бланчет освојила је Оскара за најбољу женску улогу за улогу посрнуле припаднице њујоршког џет сета у новом филму Вудија Алена „Несрећна Џасмин”.
„Хвала Вудију што ме је изабрао”, рекла је Бланчет која већ има Оскара за улогу у филму „Авијатичар” из 2005..
Прича о нордијској принцези „Залеђено краљевство” донела је студију Дизни првог Оскара за анимирани филм од усановљавања те кагорије 2002.
Комичарка и ток шоу водитељка Елен Деџенерис била је домаћин церемоније која је, према мишљењу многих, била прорачунато „лагана” и у складу са највећим догађајем у Холивуду, нарочито после провокативног понашања прошлогодишњег водитеља Сета Мекфарлана (политички некоректни коментари и песма „Видели смо вам груди” где је побројао глумице које су показале своје груди у филмовима).
Деџенерис се дружила са публиком, правила „селфије” са Бредом Питом и Анђелином Џоли и тако оборила рекорд по „ретвитовању” на Твитеру.
Водитељка је поделила бесплатну пицу публици а онда позвала продуцента Харвија Вајнстајна да да напојницу достављачу („Нема притиска, милиони нас гледају, дај колико мислиш да треба) и дала лажну утешну награду Бредлију Куперу (који игра у „Америчкој превари” – филму о преварантима 1970их) – пар тикета за лото.
Водитељка је показала и да нема проблем са шаљењем на рачун холивудског „племства” па је Џенифер Лоренс, која је била номинована за Оскара а која је прошле године освојила Оскара за „У добру и у злу” и саплела се о хаљину одлазећи да га прими, синоћ поручила: „Ако победиш вечерас, донећемо ти га”. Лоренсова се и ове године саплела о хаљину, али овога пута на црвеном тепиху пре доделе.
Окренувши се Џун Сквиб (84) која је најстарија номинована за Оскара за улогу у „Небраски” Деџенерис је гласно повикала глумици, као да ноиминована има проблема са слухом: „Свима говорим како сте били дивни у ‘Небраски’“.
Деџенерис се нашалила и на рачун дуге косе Џареда Лета рекавши да је „најзгоднији” номиновани те вечери. Можда најбољи „штос” био је када је публици скренула пажњу да је међу њима оскаровка Лајза Минели рекавши да је управо видела најбољег имитатора Лајзе Минели у свом животу а у том тренутку се камера окренула ка Минелијевој. Нешто касније, камера се вратила на Деџенерис која је прокоментарисала „Добро одрађен посао господине”.
Минели (67) је иначе те вечери „запалила” друштвене мреже својом појавом на црвеном тепиху – дрхтава, са плавим праменовима и наизглед без брусхалтера.
Деџенерис се нашалила и на рачун „12 година ропства” уз коментар да ће Академија, ако тај филм не добије Оскара, испасти расистичка.
Сексуално најексплицитнија шала била је на рачун њене сексуалне орјентације и сцене мастурбације Џоне Хила у „Вуку са Вол стрита” – „Показао си нам нешто што нисам дуго, дуго видела”, рекла је она Хилу и додала „капираш?” док је дворана одзвањала од смеха.
Деџенерис (56) је ушла у историју 1997. као први отворено геј водитељ на америчкој телевизији. Оскаре је први пут водила 2007. поставши тако друга водитељка после Вупи Голберг.
Велики губитник вечери био је режисер Дејвид О.Расел са филмом „Америчка превара” који је отишао без награде иако је био номинован у 10 категорија, као и „Гравитација”.
Кенијска глумица Њонг’о била је звезда вечери не само због плаве Прада хаљине већ и дирљивог говора.
Примајући награду, Њонг’о (31) је одала почаст свом лику. „Ни јеног тренутка нисам забравила да ми је толику радост у животу донела бол неког другог и зато желим да одам пошту духу Петси”, рекла је уплакана Њонг’о.