Коначно и у Блицу – ћирилично
Да је то неко богатство за језик, па онда би и Немци, Французи, Американци и остали измислили за свој језик више писама.
Овако, само Србија има тај луксуз – један језик, а два писма, од којих ћирилица нестаје. Иако прво и основно српско писмо, још негде од седамдесетих година прошлог века ћирилица је запостављена, запуштена, потискује се и у службеној и у јавној употреби, а чак је и уметници заобилазе.
Истраживање од пре неколико дана указује и да омладина све ређе пише ћирилицом. Довољан је податак да особе од 20 до 29 година латиницу користе чак 47 одсто више у односу на ћирилицу. Бројни су кривци, а модерно доба интернета само је једно од њих.
Писци пишу пола-пола
Кад писац снагу своје књижевности црпи из краја у коме живи, када пише локалним дијалектом који се користи у том делу Србије, логично је да његове књиге буду на ћирилици. С друге стране, ако снага дела проистиче из заплета и из мноштва ликова чије судбине и особине не одређује локалитет, онда има смисла да књиге буду штампане на латиници, објашњава писац Александар Гаталица. Он сматра да у постојању два писма треба тражити богатство, а не извор сукоба.
– Мој је став да ћирилица није угрожена. Постоје писци који књиге објављују искључиво на ћирилици. Мислим да Радован Бели Марковић није ниједну књигу објавио на латиници. С друге стране, има писаца чије су готово све књиге латиничне, мислим да је Драган Великић један од њих – прича Гаталица.
Tи средњошколци
– Средњошколци пишу ћирилицом када професор напомене да се писмени рад пише ћирилицом. Најтеже им је мало писао слово “у”, јер га пишу као на латиници, па
тако уместо “рука” напишу “рика”. Више од половине ученика којима предајем пишу латиницом, али је често не пишу правилно. Дешава се да слово “ђ” пишу као “дј”, а “џ” као “дз”, што им је навика кад пишу на мобилном телефону – објашњава Вања Станковић, професорка српског језика у средњој школи.
Поменуто истраживање каже да су корисници интернета фокусирани на латиницу.
– Тастатура на компјутеру је на латиници, и чак и када промените на српски, на ћирилицу, ви и даље куцате по латиничним словима – објашњава Павле Ђокић из агенције “Опен сурс” која је урадила истраживање на тему коришћења ћириличног и латиничног писма у Србији.
Ћирилица је, ако се ништа не предузме, на путу да постане архаично писмо. Милош Ковачевић, професор савременог српског језика на Филолошком факултету у Београду, сматра да је ћирилица “духовна вертикала српског народа” и да се кроз однос према ћирилици може процењивати однос Срба према својој култури и националном идентитету.
Прогон ћирилице
– Када је био прогоњен српски народ, била је прво прогоњена ћирилица. Готово сва српска писана културна баштина пре 1919. настала је на ћирилици. А ако је култура данас један од основних критеријума националног идентитета, требало би да се запитамо не губе ли то Срби свој идентитет напуштањем ћирилице.
Он подсећа на резултате једног научног истраживања које је показало да средњошколци уопште не држе до матерњег језика.
– Али, не само то. Ово истраживање показује да реч “ћирилица” млади не везују за писмо, већ је она постала метафора којом се означава турбофолк музика – објашњава Ковачевић.
Ћирилица се још добро држи у источној и јужној Србији. У тим крајевима је окружење ћирилично, близу су Бугарска и Македонија, па не чуди што се ћирилица више употребљава. Ипак, главно питање је да ли и коме смета ћирилица и колико јој је још “остало времена”. Пре три године, научница Јелена Голубовић, која се бави словенском лингвистиком на Универзитету у Гронингену у Холандији, обавила је слично истраживање.
Званични језик
– Пошто је од 2006. ћирилица једино званично писмо српског језика, на државним установама је готово искључиво ћирилица – објашњава Голубовићева. Ипак, други део истраживања показао је да корисници интернета највише куцају на латиници из практичних разлога.
Клајн: Вук би данас остао без речи
Лингвиста Иван Клајн сматра да је на држави да реагује, а нуди и неколико корака који би помогли у очувању српског писма.
– Најважнија од свега је средња школа, јер се у тим годинама формира писменост човека. Ми смо много пута упозоравали да се матерњи језик предаје у основној школи, али не и у средњој школи, где се предмет зове “Српски језик и књижевност”, а практично се предаје само књижевност јер је градиво преобимно. Ниједан од досадашњих министара просвете није био заинтересован да нешто измени. У оквиру наставе језика требало би објаснити у чему је важност ћирилице. Не знам каква је пракса у другим предметима, али можда би се могао поставити услов да сви писмени задаци буду на ћирилици.
Да ли и ви мислите да је интернет крив за све?
– Интернет има удела у превласти латинице, као и мобилни телефони, СМС, имејл адресе, настава енглеског и других страних језика, математичке и хемијске формуле, да даље не набрајам. Ипак, у питању је процес који је почео много раније, још од стварања Југославије пре једног века, јер су отада Срби све више писали латиницом, док Хрвати нису ни покушали да пишу ћирилицом.
Да ли је глобализација, такође, крива за “пропаст” ћирилице?
– Глобализација свакако подстиче употребу латинице, јер се латиницом данас пишу не само језици Западне Европе, него и такви као турски, индонежански, хавајски и тако даље. О “кривици” ипак нема смисла говорити. Наша је историјска несрећа да смо се нашли уз саму границу између Истока и Запада, католичке и православне вере, српског и хрватског, који су само варијанте једног истог језика. Сада се треба снаћи у тој ситуацији, што није лако.
Колико се култури језика посвећује пажња у школама и на телевизији?
– На телевизији није лоша ситуација кад је реч о професионалцима, али је невоља што сви гости у емисијама, а камоли у “уличним анкетама”, говоре онако како говоре, па се и језична некултура преноси и шири преко екрана.
Да ли ћирилица може да доживи судбину старословенског језика?
– Старословенски се угасио, као и сви језици из тог давног доба, али писма (алфабети) обично су дуговечнија од језика. Могућно је да ћирилица остане само писмо за свечану, званичну употребу, али то би требало избећи.
Шта мислите, шта би Вук данас рекао када би видео резултате истраживања?
– Вук би остао без речи, али он није могао предвидети шта ће се догодити век и по после његове смрти.
Извор: Блиц
Вијестио: А да постоје ћириличне тастатуре, као и оперативни системи који су ћирилични, видите у чланцима и на фотографијама Чувара ћирилице:
НОВОСАДСКИ „ДОГОВОР“ – УДРУЖЕНИ ЗЛОЧИНАЧКИ ПОДУХВАТ!
Само ћирилична тастатура, до сада само 1006 посета. Као да уједа?
Фејсбук страница Чувара ћирилице има скоро 11.000 чланова!
https://www.facebook.com/SerbianAlphabet