Берлин – Нове безбједносне технологије у компјутерима опремљеним оперативним системом “виндоус 8” повећавају осјетљивост ових рачунара на сајбер нападе, укључујући саботажу, саопштила је њемачка државна технолошка агенција, преносе агенције.
Њемачка Федерална канцеларија за информатичку безбједност саопштила је да државне службе и важни инфраструктурни оператори треба да обрате посебну пажњу због овог ризика.
BSI наводи да је проблем у кориштењу компјутерског чипа “TPM 2.0”, који је уграђен у компјутере који користе “виндоус 8”.
Овај чип дизајниран је с циљем да боље заштити рачунаре кроз интеракцију са разним безбједносним апликацијама.
У извјештају се наводи да заједничка имплементација “виндоуса 8” и овог чипа доводи до “губитка контроле” над оперативним системом и хардвером, али није прецизирано под којим околностима то може да се догоди.
BSI пружа технолошке и безбједносне савјете њемачким државним службама и јавности.
– Треће стране могу да искористе нове механизме за саботаже. Треба обратити пажњу на ове ризике – наглашава се у саопштењу.
“Мајкрософт”, произвођач овог оперативног система, одбио је да коментарише наводе BSI.
Америчка компанија саопштила је да произвођачи компјутера могу да искључе “TPM” технологију у рачунарима које шаљу у продају.
“TPM” је дјело непрофитне организације “Трастид компјутинг груп”, која има подршку технолошких фирми међу којима су “Ај-Би-Ем”, “Хјуит-Пакард” и “Мајкрософт”.