Белгијски хирурзи су открили потпуно нови део тела – антеролатерални лигамент колена. Ово везивно ткиво има кључну улогу код пацијената, којима је повређен предњи кружни лигамент.
Два белгијска хирурга открила су потпуно нови део тела – иако постоји шанса од три одсто да га одређене особе уопште немају.
У раду објављеном у часопису Journal of Anatomy, они потврђују постојање антеролатералног лигамента колена.
Ова два хирурга нису прве особе које су спекулисале о постојању овог „мистериозног“ лигамента – та част иде Французу Полу Сегону, који је у раду објављеном 1879. године наслућивао о „бисерној, отпорној влакнастој траци“.
Како би тестирали његову теорију, хирурзи Стивен Клес и Џонатан Болеманс, извршили су дисекцију колена 41 леша и открили „добро дефинисану лигаментну структуру“ која повезује фемур са тибијом код 40 тела.
Иако анатомски опис овог лигамента јесте значајан, пошто напокон утврђује постојање структуре, тим је открио још једну, можда важнију, функцију ткива.
Ово везивно ткиво има кључну улогу код пацијената којима је повређен предњи кружни лигамент.
Предњи укрштени лигамент налази се унутар колена и спречава да се оно избаци из зглоба, те да тибиа има превелику слободу померања унапред у односу на фемор. Осим тога он колену даје ротацијску стабилност.
Повреде тих лигамената су доста честе, посебно код особа које се професионално баве спортом као што су фудбал, кошарка или скијање.
Оне настају када колено претрпи ударац са стране, приликом наглог заустављања или доскока уз ротацију горњег дела тела у односу на потколеницу.
У таквим ситуацијама лигаменти могу да се истегну, или чак сасвим поломе.
Иако ће бити потребна додатна истраживања како би се потврдила ова хипотеза, ово откриће би могло да пружи наду за будуће третмане ове повреде.